Aktualności

fot. Krzysztof Dubiel
18.10.2021

Małgorzata Rejmer i Jan Baron laureatami Nagrody Kościelskich za lata 2020 i 2021

Poznaliśmy laureatów Nagrody Fundacji im. Kościelskich za lata 2020 i 2021.

Za rok 2020 nagrodzono Małgorzatę Rejmer za "Błoto słodsze niż miód" (wyd. Czarne, Wołowiec 2018), opowieść o kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy, dyktatora, który po zerwaniu sojuszy z Jugosławią, Związkiem Radzieckim i Chinami uwierzył, że Albania może stać się samowystarczalną twierdzą komunizmu. O ludziach z dnia na dzień skazywanych na zesłanie, tylko dlatego że urodzili się w niewłaściwej rodzinie lub szeptem w czterech ścianach próbowali samodzielnie myśleć. O krwawych buntach w obozach pracy, tragicznych ucieczkach z kraju zamienionego w bunkier, o życiorysach ofiarowanych na ołtarzu ideologicznego raju i o tych, którzy je miażdżyli, nie bacząc na konsekwencje.

Za rok 2021 nagrodzono Jana Barona za tom poetycki „Psińco” (Convivo, Warszawa 2020).

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 4 grudnia w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

***

Fundacja im. Kościelskich powstała na mocy testamentu zmarłej w lipcu 1959 roku Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki. Celem fundacji jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym polskim twórcom (głównie pisarzom i krytykom literackim), którzy nie ukończyli 40. roku życia.

Pierwszy raz Nagroda została przyznana w roku 1962. Wyróżnienie to stanowi najwyższą poza granicami kraju, stałą, polską nagrodę literacką. Do ponad stuosobowego grona jej laureatów należą najwybitniejsi polscy prozaicy, poeci i krytycy literaccy. Wśród nich znaleźli się: Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk, Stanisław Barańczak, Ewa Bieńkowska, Włodzimierz Bolecki, Tomasz Burek, Stefan Chwin, Jacek Dehnel, Jacek Dukaj, Zbigniew Herbert, Paweł Huelle, Jerzy Jarzębski, Tadeusz Konwicki, Gustaw Herling-Grudziński, Marzanna Bogumiła Kielar, Julian Kornhauser, Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Sławomir Mrożek, Marek Nowakowski, Jerzy Pilch, Jan Polkowski, Tomasz Różycki, Jarosław Marek Rymkiewicz, Edward Stachura, Andrzej Stasiuk, Szczepan Twardoch, Wojciech Wencel, Adam Wiedemann, Adam Zagajewski.

Laureatką za rok 2019 została poetka Aldona Kopkiewicz.