Aktualności

Zapraszamy położne do udziału w nowym kursie online organizowanym w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”.
Instytut Książki we współpracy z Fundacją Powszechnego Czytania już po raz drugi przygotował kurs online skierowany do położnych oraz personelu medycznego pracującego z kobietami w ciąży. Szkolenie pod nazwą „Mała książka – wielki człowiek, czyli jak wspierać rozwój dzieci od pierwszych chwil życia” ma na celu promowanie idei czytania dzieciom już od ich narodzin.
Inicjatywa stanowi rozszerzenie ogólnopolskiego programu „Mała książka – wielki człowiek”, który od lat zachęca rodziców do wczesnego wprowadzania książek do życia dziecka. Ta odsłona projektu podkreśla ważną rolę, jaką odgrywają położne w edukowaniu młodych rodziców i wspieraniu ich w budowaniu bliskiej więzi z dzieckiem poprzez wspólne czytanie.
Położne są pierwszymi osobami, które towarzyszą rodzicom i dzieciom w tych najważniejszych, początkowych momentach życia. Ich wsparcie i wiedza mogą mieć ogromny wpływ na decyzje podejmowane przez rodzinę – mówi Katarzyna Humeniuk koordynatorka projektu Mała Książka -wielki człowiek, przedstawicielka Instytutu Książki.
Szkolenie prowadzone jest przez uznanych ekspertów: neonatologa dr n. med. Beatę Rzepecką-Węglarz oraz pediatrę, immunologa dr hab. n. med. Wojciecha Feleszko.
Program kursu obejmuje wiedzę z zakresu rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach życia, znaczenie głośnego czytania dla rozwoju emocjonalnego i językowego oraz praktyczne wskazówki, jak skutecznie zachęcać rodziców do czytania dzieciom od narodzin.
Położne, które wezmą udział w szkoleniu, otrzymają pakiet ambasadorski m.in. miesięczny dostęp do wybranej biblioteki e-booków i audiobooków ufundowany przez woblink, książki dotyczące rozwoju dzieci oraz komplet materiałów, które pomogą im przekonywać rodziców o wartości głośnego czytania dzieciom od pierwszych dni życia.
Kurs jest dostępny bezpłatnie i odbywa się w formule online, co umożliwia wygodny dostęp dla wszystkich zainteresowanych specjalistów w całej Polsce. Na szkolenie można zapisać się tutaj.
Projekt ma na celu nie tylko zwiększenie świadomości na temat znaczenia wczesnego czytania, ale także budowanie kultury wspólnego czytania w polskich rodzinach, co ma bezpośrednie przełożenie na rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka.