Aktualności
Mała książka – wielki człowiek” świętuje piąte urodziny! Konferencja już 15-16 listopada
W ramach programu „Mała książka – wielki człowiek” udało nam się podarować już ponad 4 000 000 Wyprawek Czytelniczych dla niemowląt, przedszkolaków i pierwszoklasistów. W tym roku nasza kampania społeczna obchodzi piąte urodziny. Z tej okazji w dniach 15-16 listopada organizujemy w Bibliotece Narodowej w Warszawie konferencję dla bibliotekarzy, edukatorów i animatorów promujących czytelnictwo wśród najmłodszych czytelników.
W programie konferencji przewidziane zostały spotkania ze znakomitymi gośćmi, wykłady, warsztaty i panele dyskusyjne, które będą świetną okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na temat przyszłości i rozwoju naszego projektu. Pięciolecie kampanii pragniemy uświetnić także polsko-ukraińską wystawą pt. „Czytanie relacji” z ilustracjami z książek dla dzieci oraz koncertem zespołu Piwnica św. Norberta. Bibliotekarze, bibliotekarki, edukatorzy i animatorzy, którzy wezmą udział w konferencji lub będą ją śledzić on-line, uzyskają praktyczne informacje, które pomogą im efektywniej realizować projekt i promować czytelnictwo.
W specjalnie przygotowanym dla bibliotekarzy i edukatorów programie znalazły się panele dotyczące m.in. bajkoterapii, bibliotek w czasie wojny, wejścia w świat książek w szkołach, pracy z dziećmi z terenów wiejskich czy gry karcianej „Świteź”.
Niewątpliwie jednym z najciekawszych wydarzeń konferencji będzie panel dyskusyjny „Programy bookstartowe na świecie”, w którym wezmą udział goście z Belgii, Litwy, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Dyskusja dotyczyć będzie m.in. tego, jak wyglądają programy bookstartowe w danych krajach, badań ewaluacyjnych i efektów dotychczasowych działań i najważniejszych sposobów promocji czytelnictwa. Warto przypomnieć, że od 2018 roku Instytut Książki jest członkiem międzynarodowej sieci EU READ oraz Global Network for Early Years Bookgifting. Porozmawiamy zatem o wspólnej wizji promocji czytelnictwa wśród dzieci w Europie, którą wspomagać mają projekty bookstartowe.
Dr Wanda Matras-Mastalerz podczas wykładu „Bajkoterapia wsparciem w sytuacjach kryzysowych” opowie o dzieciach ukraińskich w polskich bibliotekach/szkołach, a także podpowie, jak reagować na sytuacje kryzysowe, także te związane z wojną i uchodźcami.
Interesująco zapowiada się również wykład Iwony Haberny poświęcony grze karcianej, inspirowanej debiutanckim zbiorem wierszy Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”, której towarzyszy internetowa platforma wiedzy dotyczącej wierszy polskiego wieszcza. Twórcy postanowili zmienić w grę dziewięć z czternastu utworów, o pozostałych można poczytać na wspomnianej platformie.
Ważnym elementem konferencji będzie prezentacja badań ewaluacyjnych dotyczących realizacji kampanii – to pierwsze tak duże badania od początku działania projektu.
Konferencję będzie można śledzić on-line.
Jej program znaleźć można w pliku poniżej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Mała książka – wielki człowiek”.