Aktualności

Poznaliśmy twórców i wydawców książek dla dzieci w wieku 4-6 lat, które ukażą się w ramach programu „Mała książka – wielki człowiek”.
Już od ośmiu lat Instytut Książki wyposaża dzieci w wyprawki czytelnicze. W tym roku po raz pierwszy tytuły, które trafią do przedszkolaków wyłoniono w trybie konkursowym.
Na posiedzeniu, które odbyło się 24 kwietnia 2024 r. w Warszawie, komisja konkursowa dokonała wyboru trzech zwycięskich projektów książek. Będą to następujące pozycje:
- Marta Kopyt, „Rita i koń”, Wydawnictwo Muchomor;
- Maria Dek, „Przywitanie Lata”, Wydawnictwo Bernardinum;
- Martyna Skibińska, „Bobuś”, il. Jacek Ambrożewski, Wydawnictwo Dwie Siostry.
Komisja konkursowa obradowała w składzie: Alina Januszczyk, Maciej Skowera, Przemysław Staroń, Joanna Piekarska, Biserka Čejović, Iwona Haberny, Anita Wincencjusz-Patyna.
Tytuły do udziału w konkursie zgłaszali wydawcy. Oprócz spełniania określonych wymogów formalnych uczestnicy musieli przedstawić ogólną koncepcję tekstu literackiego oraz portfolio ilustratora zaangażowanego do tego projektu.
Książki już jesienią trafią do bibliotek biorących udział w akcji, czyli do ponad 90% instytucji w Polsce, a następnie zostaną przekazane dzieciom
Konkurs realizowany jest w ramach programu „Mała książka-wielki człowiek”, największego projektu bookstartowego w Europie
***
Program „Mała książka – wielki człowiek” to ogólnopolska inicjatywa Instytutu Książki, która od lat promuje czytelnictwo wśród najmłodszych poprzez przekazywanie specjalnie przygotowanych pakietów czytelniczych dzieciom na różnych etapach życia, a poprzez liczne kampanie społeczne zachęca do wspólnej lektury w rodzinie i budowania nawyku sięgania po literaturę od najmłodszych lat.
W ubiegłym roku kampania ponownie objęła swoim zasięgiem setki tysięcy dzieci w Polsce, przekazując 800 000 książek, z czego w ramach odsłony kierowanej do przedszkolaków w 7000 bibliotek publicznych rozdano około 160 000 egzemplarzy książki „Krasnal w Krzywej Czapce” autorstwa Wojciecha Widłaka z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej wraz z broszurą informacyjną dla rodziców oraz Kartą Małego Czytelnika, mającymi zachęcić dzieci do regularnego odwiedzania biblioteki z opiekunami oraz do dokonania pierwszych samodzielnych wyborów czytelniczych.
Od początku inicjatywy, która wystartowała w 2017 roku do dzieci i rodziców trafiło już ponad 5,5 miliona egzemplarzy książek.