Aktualności

materiały organizatora
12.03.2018

Literackie spacery po Krakowie

Spacery literackie, które niezmiennie cieszą się ogromną popularnością, nie tylko wśród mieszkańców Krakowa, ale i odwiedzających miasto czytelników z różnych stron świata, wracają na krakowskie szlaki literackie już po raz piąty! Program rozszerzy się nie tylko czasowo (od marca do listopada), ale też programowo. Obok zakorzenionych już w kulturalnym harmonogramie tematów pojawią się zupełnie nowe postaci i miejsca. Spacery będą tradycyjnie już organizowane w ostatnie soboty każdego miesiąca.

Piąty sezon spacerów literackich rozpocznie się wcześniej niż dotychczas, bowiem 21 marca, od nowego Szlaku Haliny Poświatowskiej. Z okazji Światowego Dnia Poezji uczestnicy odwiedzą miejsca, gdzie poetka mieszkała, zdobywała wiedzę, tworzyła, romansowała i korzystała z życia, często kosztem zdrowia.

W programie spacerów literackich na rok 2018 – Rok Zbigniewa Herberta i 80. rocznicy urodzin Doroty Terakowskiej – nie mogłoby zabraknąć szlaków związanych z tymi autorami – będą więc spacery Szlakiem Zbigniewa Herberta (w czerwcu) i Szlakiem Doroty Terakowskiej (w kwietniu). Jako że Kraków stanowił główny ośrodek rozwoju życia literacko-artystycznego Młodej Polski, na zupełnie nowej mapie spacerów znajdą się też miejsca związane z epoką Młodej Polski (lipiec) i Tadeusza Boya-Żeleńskiego (sierpień). W ramach tych spacerów organizatorzy postarają się przywołać atmosferę tamtych czasów, wychylając na koniec kieliszek absyntu w Jamie Michalika i wznosząc toast: Eviva l’arte!

Nowością będą także szlak Legend dla dzieci w trakcie Festiwalu Literatury dla Dzieci (listopad) oraz Książka w Krakowie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (kwiecień). W programie również znane i wciąż licznie uczęszczane trasy śladami Stanisława Wyspiańskiego (maj), Literatury dziecięcej z okazji Dnia Dziecka (czerwiec), Wisławy Szymborskiej (wrzesień), Stanisława Lema w ramach obchodów Urodzin Lema, a tradycyjnie już podczas Festiwali Miłosza i Conrada odbędą się spacery szlakami ich patronów: Czesława Miłosza (czerwiec) i Josepha Conrada (październik). Wśród prowadzących m.in. Agnieszka Konior, Anna Hojwa, Łucja Malec-Kornajew czy Grzegorz Jankowicz.

Wstęp na wszystkie spacery jest wolny, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Wszyscy chętni do udziału w spacerze szlakiem Haliny Poświatowskiej 21 marca powinni wysłać zgłoszenia drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona, więc nie warto zwlekać.

Pełen program spacerów można znaleźć tutaj.