Aktualności

Literacki Sopot 2015, fot. Bogna Kociumbas
16.08.2016

Literacki Sopot dla dzieci i młodzieży

Jednym z kluczowych elementów rozpoczynającego się w czwartek festiwalu Literacki Sopot jest blok warsztatów i spotkań skierowany do młodych odbiorców i całych rodzin. Zajęcia odbywać się będą codziennie w kilku miejscach Sopotu – Miniteka, Sopoteka i Park Północy.

Program dla dzieci i młodzieży jest realizowany we współpracy z Instytutem Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Na wszystkie zajęcia wstęp wolny.

W programie:

czwartek, 18 sierpnia 

godz. 11.00-13.00 - Emocje od Z do A: O marzeniach

Performatywne czytanie książki Tata ucieka z cyrkiem Etgara Kereta (Wydawnictwo Nisza) w wykonaniu aktorów Teatru Miniatura: Edyty Janusz-Ehrlich i Piotra Kłudki.

Warsztaty dla dorosłych „Dlaczego warto nasze dzieci uczyć marzyć?” | prowadzenie: Joanna Trzaska

Warsztaty dla dzieci: „Rozmarzmy się…” | prowadzenie: Aleksandra Musielak (Akademia Rozwoju Rodziny POZYTYWKA)

Warsztaty odbędą się w Minitece, ul. Obrońców Westerplatte 16.

godz. 13.00-14.30

Spotkanie z Rafałem Kosikiem, autorem jednej z najpopularniejszych współczesnych polskich serii książek dla młodzieży „Felix, Net i Nika” wydawanej od 2004 roku.
Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poz. +2).

godz. 13.00-14.30

Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci prowadzone przez Agatę Półtorak – organizator Księgarnia Ambelucja

Wysłuchamy jednego z najpiękniejszych opowiadań Singera - Koza złotka - o zaufaniu i przyjaźni między człowiekiem i zwierzęciem. Forma: opowieść żywego słowa. W części plastycznej wykonamy zabawki z tektury, drucików i filcu.

Na warsztaty zapraszamy do Parku Północnego.

piątek, 19 sierpnia 

godz. 11.00-13.00 - Emocje od Z do A: O bliskości

Performatywne czytanie książki Kocioludek Etgara Kereta (Wydawnictwo W.A.B.) w wykonaniu aktorów Teatru Miniatura: Edyty Janusz-Ehrlich i Piotra Kłudki

Warsztaty dla dorosłych „Co rodzice wiedzą o swoich dzieciach i co dzieci wiedzą o swoich rodzicach” | prowadzenie: Joanna Trzaska

Warsztaty dla dzieci „Co kocioludki lubią najbardziej?” | prowadzenie: Aleksandra Musielak (Akademia Rozwoju Rodziny POZYTYWKA)
Na warsztaty zapraszamy do Miniteki, ul. Obrońców Westerplatte 16.

godz. 11.00-14.00

Warsztaty z Rutu Modan, izraelską ilustratorką i autorką komiksów. Autorką serii komiksów, które regularnie ukazywały się w czołowych izraelskich dziennikach i współredaktorką izraelskiej edycji "Mad Magazine". Jej ilustracje były publikowane m.in. w "New York Timesie", "New Yorkerze", "London Timesie" i "Le Monde". Jest jedną z założycieli i członkinią Actus Independent Comics, międzynarodowego kolektywu twórców komiksu i niezależnego wydawnictwa, które działało w latach 1995-2010. W 2013 roku z prof. Yirmi Pinkus założyła Noah Library - niezależne wydawnictwo specjalizujące się w komiksach dla dzieci i młodzieży. Jest laureatką wielu nagród w Izraelu i za granicą, m.in. dwukrotnie zdobyła złoty medal w konkursie Best Illustrated Children's Book organizowanym przez Muzeum Izraela. Wydała dwie powieści graficzne: Rany wylotowe i Zaduszki, które otrzymały m.in. najważniejsze amerykańskie wyróżnienie w dziedzinie komiksu - Nagrodę Eisnera. W sierpniu nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu ukaże zbiór jej komiksów Jamilti i inne historie.

Warsztaty skierowane są do osób powyżej 13. roku życia i będą prowadzone w języku angielskim. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy na warsztaty: http://warsztatyzrutumodan.evenea.pl/

Warsztaty odbędą się w Sopotece, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poz.+2).

godz. 13.00-14.30

Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci prowadzone przez Grażynę Rigall – organizator Księgarnia Ambelucja

Czy litery mogą się zaprzyjaźnić i połączyć w pary i grupy, a jednocześnie nie być słowem?

Taki eksperyment będzie można przeprowadzić w czasie warsztatów „bliscy nieznajomi”. Jeśli nie znamy jeszcze liter tak dobrze, aby móc stworzyć z nich słowo, są one dla nas tylko znakiem graficznym, kształtem. Tak samo jest, gdy nie znamy innego pisma niż nasze. Jest ono zbiorem tajemniczych znaków, których nie umiemy odczytać.

Z polskiego i hebrajskiego alfabetu wybierzemy litery, które pasują do siebie kształtem, uzupełniają się, „przytulają” do siebie. Może niektóre są do siebie podobne, albo są zupełnie inne. Stworzymy z nich pary, grupy, kolorowe obrazki. Użyjemy do tego papieru, tuszu, kredek i ołówków. Wycinając z kolorowego papieru kształty liter stworzymy formy przestrzenne, wystające z papierowej płaszczyzny.

Na warsztaty zapraszamy do Parku Północnego.

sobota, 20 sierpnia 

godz. 11.00-12.30

Opowieści z walizki

Bajka O dwóch narzeczonych: ojciec pięknej Sary nie wie, któremu z kandydatów oddać rękę córki. Wysyła więc obydwu chłopców w świat po dar dla dziewczyny. Który przyniesie cenniejszy podarunek, ten zostanie mężem. Doświadczenia z tej podróży to ważna nauka, że w życiu liczą się zasady, wartości, wrażliwość i chęć niesienia pomocy innym.

Na „Opowieści z Walizki″ zapraszamy do Parku Północnego.

godz. 13.00-14.30

Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci prowadzone przez Agatę Półtorak – organizator Księgarnia Ambelucja

Zobaczymy w opowieści teatru Kamishibai interpretację ponadczasowej bajki Orleva - Babcia robi na drutach - o uprzedzeniach i krzywdzie, jaką można wyrządzić drugiemu człowiekowi, ale też o sile wyobraźni, nadziei i determinacji.

W części plastycznej wykonamy wyszywane prace plastyczne z wełny, guzików i mikrogumy

Na warsztaty zapraszamy do Parku Północnego.

niedziela, 21 sierpnia 2016

godz. 11.00-12.30

Opowieści z Walizki

„Głos z nieba – wiązanka bajek żydowskich” to kilka opowieści o biblijnej proweniencji. Stanowią rodzaj przypowieści przypominającej o aktualności biblijnych nakazów, o znaczeniu prawego, świętego i uczciwego życia. Bajki pozostają w konwencji storytellingowej, słowom towarzyszą dźwięki i muzyczne ilustracje.  

Na Opowieści z Walizki zapraszamy na plac koło fontanny Jasia Rybaka, ul. Bohaterów Monte Cassino 54.

godz. 11.00-12.30

Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci prowadzone przez Agatę Półtorak – organizator: Księgarnia Ambelucja

Wspólnie przeczytamy pełną humoru bajkę Kereta Tata ucieka z cyrkiem i przekonamy się, że warto mieć marzenia, bo mogą spełnić się zupełnie nieoczekiwanie!

W części plastycznej wykonamy dużą makietę areny cyrkowej z wyciętymi z tektury i malowanymi postaciami cyrkowców.

Na warsztaty zapraszamy do Parku Północnego.