Aktualności

07.02.2019

Literacki luty w Big Book Cafe

Centrum literackie na Mokotowie otrzymało właśnie Wdechę – nagrodę magazynu „Co Jest Grane” dla miejsca roku. Jury najważniejszych stołecznych nagród wyróżniło Big Book Cafe za rozmach i intensywność wydarzeń, za oryginalne stand-upy, spektakle, warsztaty i pokazy, a także za wegetariańską kuchnię i gościnność wobec psów. Luty to kolejny miesiąc równie intensywnych działań przy Dąbrowskiego 81.

Big Book Cafe istnieje od lipca 2017 roku, w tym czasie zorganizowało 300 wydarzeń dla kilkunastu tysięcy uczestników, gościło dziesiątki pisarzy, aktorów i muzyków z Polski i świata. Miejsce powstało z pomysłu Anny Król, założycielki Fundacji „Kultura nie boli”, której zespół prowadzi nowatorską edukację literacką, a co roku w czerwcowy weekend organizuje międzynarodowy Big Book Festival – Duży Festiwal Czytania. Nagroda Wdecha to ukoronowanie dotychczasowych działań Big Book Cafe. A co czeka nas w klubie w najbliższym miesiącu?

Big Book Cafe to miejsce rozmów o ważnych nowościach. W tym miesiącu w cyklu „Uwaga: Premiera!” po raz pierwszy publiczności zaprezentowany zostanie kryminał „Sidła” napisany pół wieku temu przez Grażynę Bacewicz, wybitną skrzypaczkę i kompozytorkę (poniedziałek, 11.02, godz. 19:00), thriller metafizyczny „Opętani i święci” Leona Baara (piątek, 22.02, godz. 19:00) oraz książka „Ameryka.pl” Doroty Malesy, popularnej blogerki piszącej o amerykańskiej Polonii. Specjalna wielogłosowa dyskusja „Mistrz i morfina” zostanie poświęcona wznowionym dziełom Michaiła Bułhakowa (środa, 20.02, godz. 19:00), które ukazują się w serii Biblioteka Klasyka.

Big Book Cafe jest jedynym w Warszawie adresem, pod którym regularnie prezentują swoją twórczość poeci. Podczas akcji „Jeden wiersz na głos” czytelnicy oraz autorzy poezji: m.in. Krystyna Dąbrowska, Uta Przyboś, Jarosław Mikołajewski będą czytać swoje ukochane utwory (środa, 27.02, godz. 19:00).

W Big Book Cafe działa Księgarnia Społeczna, której zasoby powstają dzięki darowiznom. Przeczytane książki z prywatnych bibliotek, jako cegiełki dla Fundacji „Kultura nie boli”, przekazują m.in. pisarze, krytycy literaccy, wydawcy i inni czytelnicy. Podczas targu „Dorzuć swoje pięć groszy” można będzie wybierać spośród 2 tysięcy książek w dobrym stanie, polskich i zagranicznych. Będą wśród nich klasyki i książki wielu gatunków wydane w ostatnich latach. Wszystkie tytuły będą dostępne w dwóch cenach – 5 lub 10 złotych. Cały dochód z targu zasili siódmą edycję Big Book Festival, która odbędzie się w czerwcu w Warszawie (sobota, 23.02 godz. 10:00-18:00, zakupy targowe tylko gotówką).

W Big Book Cafe odbywają się pokazy filmów związanych ze światem literatury. Po dokumentach ukazujących twórczość Swietłany Aleksijewicz i Michela Houellebecqa teraz pokazany zostanie głośny dokument „Zjadanie zwierząt”. Ekranizacja książki Jonathana Safrana Foera odsłania ponure zaplecze przemysłu żywności i uboju zwierząt. Jej lektura nakłoniła tysiące ludzi do przejścia na wegetarianizm (czwartek, 14.02, godz. 19:00).

Poniżej prezentujemy program warszawskiego Big Book Cafe na luty 2019 roku:

10 lutego, 19:00
MAŁY TEATR. „ULGA”
Gramy literaturę na żywo. Poruszająca książka Natalii Fiedorczuk o tym, jak ofiara zwycięża. Wybrane sceny pozwolą odkryć i przeżyć tekst od nowa. Występują: Natalia Berardinelli oraz Tomasz Borkowski. Adaptacja i reżyseria – Rafał Maria Mohr. Bilety – 30 PLN (www.bilety24.pl)

11 lutego, 19:00
UWAGA: PREMIERA! „Sidła”
Jak Grażyna Bacewicz, wybitna kompozytorka i skrzypaczka, podjęła literacką próbę. O jej kryminale z 1968 roku, który teraz trafia do czytelników, rozmawiają: Daniel Cichy, Joanna Sendłak, Jerzy Kisielewski i Jerzy Pluta. Pyta Mariusz Gradowski. Partner wieczoru: Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

14 lutego, 19:00
ZJADANIE ZWIERZĄT – pokaz filmu
Adaptacja książki Jonathana Safrana Foera, która zainspirowała wielu ludzi do przyjęcia diety wegańskiej. Z kamerą w zakładach przetwarzania żywności. Zobacz ponure zaplecze taniego karmienia mas i lepszą przyszłość rolnictwa.

15 lutego, 19:00
DOBRZE GRA BOHATERÓW. Improwizowany spektakl literacki
Chcesz zobaczyć swoją ulubioną postać z książki na scenie? Przyjdź, powiedz coś o ukochanym bohaterze i zobacz, jak Grupa Dobrze go ożywia. Bilety 15 PLN (gotówką, przy wejściu)

20 lutego, 19:00
MISTRZ I MORFINA. Powrót Michaiła Bułhakowa
Dzieła wielkiego pisarza zebrane na nowo w czterech tomach. Dramaty, felietony, opowiadania, powieści. O geniuszu i jego niesłabnącej sile mówią prof. Alicja Wołodźko-Butkiewicz, Piotr Tomaszuk i Łukasz Michalski. Pyta Jakub Moroz. Partner wieczoru: PIW.

21 lutego, 19:00
REPORTAŻE NA GŁOS. LUKSEMBURG – enklawa czy eksperyment?
Pisarka Sylwia Zientek tropi naturę jednego z najmniejszych i najbogatszych krajów świata. Zaułek, w którym ludzie żyją nowoczesnością, jutrem i karierą, a ignorują historię, politykę i różnice. Opowieść o narodzinach „nowych Europejczyków”.

22 lutego, 19:00
UWAGA: PREMIERA! „Opętani i święci” Leon Baar
Miłosz Brzeziński, autor i doradca, w książkach podpowiedział wielu ludziom, jak mądrzej kierować swoim życiem. Teraz pod pseudonimem napisał thriller metafizyczny o relikwiarzu i egzorcystce. Rozmowę prowadzi Justyna Dżbik-Kluge.

23 lutego, 10:00-18:00
DORZUĆ SWOJE PIĘĆ GROSZY. Wielki targ Księgarni Społecznej
Zbieramy pieniądze na Big Book Festival 2019. Setki książek w dobrej kondycji czekają na drugie życie za symboliczną cenę – 5 lub 10 PLN. Puścimy was z torbami pełnymi liter!

26 lutego, 19:00
UWAGA: PREMIERA! W pogoni za amerykańskim snem
Dorota Malesa w „Ameryka.pl” pisze o Polakach szukających marzeń lub ucieczki za Oceanem. Z autorką nowej książki i bloga 50shadesofstates.pl rozmawia Magda Mołek. Partner wieczoru: Znak Literanova.

27 lutego, 19:00
KRÓTKA PIŁKA. Jeden wiersz na głos
Swoje ukochane utwory czytają poeci. Wśród gości: Krystyna Dąbrowska, Uta Przyboś, Andrzej Bielawski, Katarzyna Michalczak, Alicja Rosé, Marcin Orliński, Jarosław Mikołajewski. Ty też przynieś ulubiony wiersz i go nam przeczytaj!

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Big Book Cafe – nowym centrum literackim przy ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie.

[źródło: booklips.pl]