Aktualności

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki / fot. Łukasz Wrzesiński, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki, Facebook

W drugiej połowie sierpnia i pierwszej połowie września na kulturalnej mapie Polski nie zabraknie ciekawych literackich wydarzeń. Wybraliśmy spośród nich dwanaście imprez, które z pewnością są warte odwiedzenia.

Literacki Sopot (17-20 sierpnia)

Odbywająca się w tym roku już dwunasta edycja festiwalu Literacki Sopot będzie poświęcona przede wszystkim literaturze niemieckiej. Gośćmi festiwalu powiązanymi z tym blokiem tematycznym będą tacy twórcy i twórczynie jak m.in. Harald Jähner, Erica Fischer, Magdalena Parys czy Arne Jysch, zaś poruszanymi tematami m.in. twórczość W.G. Sebalda czy braci Grimm. Poza głównym tematem, podczas sopockiej imprezy odbędą się także m.in. spotkania z Małgorzatą Żarów, Anną Goc, Zytą Rudzką czy Mikołajem Grynbergiem. W interdyscyplinarnym programie wydarzenia zwraca także uwagę spacer po Sopocie z Tomaszem Słomczyńskim, autorem książki „Sopoty”.

https://literackisopot.pl/

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu (19 sierpnia)

Noc Literatury we Wrocławiu (zgodnie z nazwą) trwa tylko jedną noc, ale wystarczy za cały festiwal. Swoją atrakcyjność wydarzenie zawdzięcza przede wszystkim oryginalnej i ciekawej formule. Polega ona na tym, że fragmenty dziesięciu wybranych książek są czytane przez dziesięć ważnych postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia. W tym roku będzie nim osiedle Huby. Wybrane do odczytania książki połączy wspólny temat sformułowany przy pomocy hasła „Gabinet osobliwości”. Kuratorką imprezy tym razem jest Sylwia Chutnik, dzięki której uczestnicy posłuchają m.in. fragmentów takich książek, jak „Lato, gdy mama miała zielone oczy” Tatiany Tibuleac, „Moja żona nie tańczy” Tove Ditlevsen czy „Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyty Rudzkiej. Wśród osób czytających znajdą się m.in. Olga Bołądź, Piotr Cyrwus i Mirosław Zbrojewicz.

https://nocliteratury.pl/ 

Festiwal Miasto Słowa (23-27 sierpnia)

Gdyńska impreza tradycyjnie towarzyszy gali wręczenia Nagrody Literackiej Gdynia, jednak na przestrzeni ostatnich lat na własnych zasadach zdążyła wpisać się w szereg najciekawszych wydarzeń literackich w naszym kraju. Głównym tematem tegorocznej edycji imprezy będzie popularne w ostatnich latach pisarstwo korzystające z elementów autobiografii i namysł nad tym literackim trendem. Wśród innych wyraźnie widocznych w programie imprezy wątków z pewnością wypada wymienić także podejmowanie tematów trójmiejskich, a także akcenty związane z przypadającą w tym roku setną rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej. Daniem głównym pozostają jednak spotkania z autorami nominowanymi do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdyni. Przypomnijmy, że w tym roku są to: w kategorii Esej – Anna R. Burzyńska, Konrad Niemira, Grzegorz Piątek, Piotr Sadzik, Jarek Szubrycht, w kategorii Poezja – Marcin Czerkasow, Anouk Herman, Joanna Oparek, Piotr Przybyła, Adam Wiedemann, w kategorii Proza – Wiktoria Bieżuńska, Mateusz Górniak, Agnieszka Jelonek, Zyta Rudzka, Małgorzata Żarów i w kategorii Przekład na język polski – Kaja Gucio, Jan Maria Kłoczowski, Jerzy Koch, Krzysztof Majer, a także (wspólnie) René Koelblen i Stanisław Waszak.

https://nagrodaliterackagdynia.pl/ 

Dni Fantastyki we Wrocławiu (23-27 sierpnia)

Wrocławskie Dni Fantastyki odbywają się od 2004 roku, dzięki czemu są dziś jednym z najstarszych i najważniejszych festiwali poświęconych fantastyce. Impreza swoim zakresem obejmuje nie tylko literaturę, ale także film, komiks, popkulturę, mangę, anime oraz gry planszowe i komputerowe. Literatura fantastyczna odgrywa na niej jednak rolę szczególną. W tym roku wśród gości festiwalu można dostrzec nazwiska takich autorów, jak Daniel Chmielewski, Jakub Ćwiek, Jakub Nowak, Kasia Babis, Rafał Kosik czy Marcin Podolec. Tegoroczna edycja festiwalu podzielona jest na dwie części – impreza rozpocznie się w środę od wydarzeń w Mediatece przy wrocławskim Rynku i bibliotece przy ulicy Chociebuskiej 8-10. W weekend festiwal przeniesie się już do przestrzeni Leśnickiego Zamku.

https://www.dnifantastyki.pl/

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki (25-27 sierpnia)

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki to impreza, która w różnych terminach odbywa w kilku polskich miastach. Najbliższa edycja będzie miała miejsce w dniach 25-27 sierpnia w Katowicach. Wśród gości katowickiej imprezy znaleźli się m.in. tacy twórcy jak Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Paweł Beręsewicz, Barbara Sadurska i Agata Romaniuk. Instytut Książki, będący partnerem festiwalu, organizuje w jego ramach dwa wydarzenia: spotkanie z Wojciechem Widłakiem, autorem „Krasnala w Krzywej Czapce” (a także m.in. serii „Pan Kuleczka”) oraz warsztat plastyczny dla dzieci, który poprowadzi Aleksandra Krzanowska, twórczyni ilustracji do „Krasnala w Krzywej Czapce”. Dodatkowo w ramach katowickiej imprezy już od 4 sierpnia można zwiedzać współtworzoną przez Instytut Książki wystawę pt. „Czytanie relacji”. Przedstawia ona 18 książek polskich i ukraińskich twórców, które w trudnym czasie mogą dawać dzieciom siłę i pobudzać w nich wiarę w dobrą przyszłość.

https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/ 

Miedzianka po Drodze (27 sierpnia - 2 września)

Festiwal Miedzianka po Drodze to jedyny festiwal literacki w Polsce, który jest w pełni objazdowy. Pomysł na ruchome wydarzenie organizatorzy motywują zmniejszeniem śladu ekologicznego, a także antropopresji na jedno miejsce – właśnie z tego powodu, począwszy od zeszłej edycji, impreza nie odbywa się już w Miedziance, ale w kilku różnych miejscach, po jednym dniu w każdym z nich. W tym roku trasa festiwalu będzie prowadziła przez następujące miejscowości: Miedzianka, Gliwice, Ruda Śląska, Bytom, Zabrze, Tychy, Dąbrowa Górnicza i Zawiercie. Wśród licznych gości znajdą się tacy autorzy, jak m.in. Dominika Słowik, Szymon Opryszek, Mikołaj Grynberg, Anna Cieplak, Grzegorz Piątek, Edward Pasewicz, Jerzy Jarniewicz, Anna Goc, Sylwia Chutnik czy Witold Szabłowski.

https://www.facebook.com/MiedziankaFest/

Łódzki Festiwal Fantastyki Kapitularz (1-3 września)

W tym roku Łódzki Festiwal Fantastyki Kapitularz, tradycyjnie odbywający się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, będzie zarazem Polconem – najważniejszą polską imprezą przeznaczoną dla fanów literatury fantastycznej. Co oznacza między innymi to, że właśnie podczas łódzkiej imprezy odbędzie się gala wręczenia Nagrody im. Janusza A. Zajdla (konkretnie 2 września)! Łódzkiemu festiwalowi będzie w tym roku towarzyszyło hasło „Nowa Wspaniała Planeta – pozytywne wizje przyszłości”, a imprezę odwiedzą m.in. tacy twórcy, jak Agnieszka Hałas, Robert M. Wegner, Witold Jabłoński, Marcin Przybyłek czy Radek Rak. 

https://kapitularz.pl/

Festiwal Herlinga-Grudzińskiego „Pociąg do literatury” (1-11 września)

Festiwal Herlinga-Grudzińskiego „Pociąg do literatury” w tym roku odbędzie się w Kielcach już po raz trzeci i, jak widać, ma zamiar zawalczyć o to, żeby już na stałe znaleźć się w kalendarzu najciekawszych letnich imprez literackich w Polsce. Główna część imprezy odbędzie się w dniach 1-3 września, a następnie w dniach 7, 8 i 11 września będą miały także miejsce powiązane z festiwalem spotkania edukacyjne. Udział w kieleckiej imprezie potwierdziły takie postacie, jak choćby Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Jarniewicz, Grażyna Plebanek i Zygmunt Miłoszewski. Podczas festiwalu odbędzie się także wręczenie nagród w dwóch konkursach: 2. Ogólnopolskim Konkursie Literackim na Felieton o „Brzytwę Pilcha” oraz 3. Ogólnopolskim Konkursie Literackim na Opowiadanie im. G. Herlinga-Grudzińskiego.

https://www.facebook.com/festiwalherlinga/ 

Jesienne Targi Książki (8-10 września)

Jesienne Targi Książki to impreza, którą łączy cechy festiwalu literackiego z obszerną częścią targową. Tegoroczna edycja wydarzenia, inaczej niż w zeszłym roku, zamiast w Arkadach Kubickiego odbędzie się na Placu Defilad od strony Al. Jerozolimskich przed Kinoteką (przed wejściem do Kinoteki staną namioty z książkami oferowanymi przez wystawców, a spotkania autorskie z udziałem publiczności odbędą się w przestrzeniach Kinoteki). Oznacza to, że dla licznie odwiedzających Jesienne Targi Książki uczestników z pewnością nie zabraknie miejsca! A czego można się po imprezie spodziewać? Na przykład wielu literackich atrakcji skierowanych do najmłodszych i nieco starszych czytelników, a także licznych spotkań z autorami. W części targowej uczestnicy będą mogli zapoznać się z ofertą licznych wydawców, także tych komiksowych, uczestniczących w majowym Festiwalu Komiksowa Warszawa. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

https://historiaikultura.pl/jesienne-targi-ksiazki/

Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” (13-17 września)

Wśród gości odbywającej się dniach 13-17 września w Częstochowie trzynastej edycji Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” znajdą się m.in. Maria Peszek, Emilia Padoł, Filip Springer, Jędrzej Pasierski, Tomasz Patora, Sabina Jakubowska i Krzysztof Bartnicki. Ciekawy wybór autorów? Nie inaczej jest z pomysłami na inne wydarzenia towarzyszące częstochowskiemu festiwalowi – koncertami wystawą czy grą miejską. Wśród występów muzycznych w programie zwracają uwagę koncerty Grzegorza Nawrockiego, muzyka znanego z zespołu Kobiety, a także kolektywu Korine Sky Riot. Goście festiwalu będą mogli także odwiedzić inspirowaną Samuelem Beckettem wystawę „Czekając na…”, stworzoną przez Wojciecha Szybista – malarza i grafika związanego z krakowską Akademią Sztuk Pięknych. Jeśli zaś chodzi o współorganizowaną przez Literacką Podróż Hestii grę miejską – zainteresowani nią powinni być szczególnie najmłodsi czytelnicy!

http://www.festiwalczytaj.pl/ 

Festiwal Kryminału Retro Kryminalny Magiel (15-16 września)

Festiwali poświęconych literaturze kryminalnej nie brakuje, ale tylko ten jeden, odbywający się w Gostyniu, w całości poświęcony jest kryminałom retro, a zatem gatunkowi, który w pierwszej dekadzie dwudziestego pierwszego wieku spopularyzował Marek Krajewski. W ramach imprezy, obok spotkań z pisarzami, odbywają się m.in. projekcje filmowe, rekonstrukcje historyczne, a także wystawy oraz warsztaty kryminalistyczne. Częścią festiwalu jest także konkurs na najlepszą polską powieść kryminalną. Na razie wiadomo, że wśród gości tegorocznej edycji festiwalu mają znaleźć się m.in. Alek Rogoziński, Ryszard Ćwirlej, Tomasz Duszyński i Grzegorz Skorupski, zaś pełny program ma zostać ogłoszony niedługo.

http://kryminalnymagiel.gostyn.pl/

Gdańskie Targi Książki (15-17 września)

W połowie września już po raz szósty odbędą się Gdańskie Targi Książki – wydarzenie, które już w ostatnich latach zdołało skutecznie przykuć uwagę literackiej publiczności. Tegoroczna edycja targów będzie zarazem drugą, która odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności (w zeszłym roku przyciągnęła do tego miejsca łącznie ponad 38 tysięcy osób). Niestety na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze znany program targów – organizatorzy zapowiadają, że zostanie on ogłoszony niebawem. Zamiast tego udostępnili oni listę wydawnictw, które wystawią w Europejskim Centrum Solidarności swoje stoiska. Jak można się spodziewać – jest długa!

https://www.gdanskietargiksiazki.pl/