Aktualności

01.02.2022

Literacka Podróż Hestii po raz drugi

Trwa nabór do drugiej edycji konkursu Literacka Podróż Hestii – inicjatywy, która wyróżnia najlepsze polskie książki pisane z myślą o dzieciach i młodzieży między 10 a 15 rokiem życia. Organizacją konkursu zajmuje się Fundacja Artystyczna Podróż Hestii działająca w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej.

W pierwszej edycji konkursu nagrodzono książkę „Lato na Rodos” autorstwa Katarzyny Ryrych, wydaną przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. To pierwsza pozycja, która ma zapoczątkować współczesny kanon klasycznej literatury dziecięcej.

Do drugiej edycji konkursu mogą zgłaszać się wydawnictwa oraz autorzy powieści i opowiadań, wydanych w Polsce w roku 2021, napisanych w języku polskim i przeznaczonych dla młodego czytelnika. Nabór konkursowy obejmuje również powieści graficzne. Zgłoszenia należy przesyłać online do 25 lutego br. na adres: konkurs@literackapodrozhestii.pl. Nominacje do Nagrody zostaną ogłoszone w czerwcu, a tytuł zwycięskiej książki – we wrześniu 2022 r. Zwycięzca lub zwyciężczyni otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł. Mecenasem konkursu i nagrody jest ERGO Hestia. Szczegółowe informacje o konkursie oraz regulamin znajduje się na stronie literackapodrozhestii.pl.

Prace konkursowe oceni Kapituła złożona ze znawców literatury dziecięcej oraz przedstawicieli dwóch Fundacji. W skład Kapituły weszli: Piotr Maria Śliwicki – prezes Grupy ERGO Hestia, Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Magdalena Kąkolewska – prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Sekretarzem Nagrody jest Paulina Bandura.

Decyzją Przewodniczącego Kapituły w drugiej edycji konkursu skład komisji konkursowej zasili Krzysztof Łapiński, autor książki „Dzik Dzikus”.  Tym samym, do składu kapituły co roku będzie zapraszany autor spośród  książek nominowanych w jednej z poprzednich edycji.

Konkurs Literacka Podróż Hestii realizowany jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii w ramach współpracy ERGO Hestii i Fundacji Wisławy Szymborskiej.