Aktualności

Tomas Tranströmer, fot. Paula Tranströmer
06.04.2018

Literacka ławka Tomasa Tranströmera

Noblista Tomas Tranströmer dołącza do grona patronów literackich ławek w Krakowie. Już dziś (6 kwietnia) o godz. 17.00 na Krakowskie Planty w okolicach ulicy Wiślnej odbędzie się oficjalne odsłonięcie tabliczki z imieniem i nazwiskiem tego wybitnego szwedzkiego poety. W spotkaniu udział weźmie córka autora – Paula Tranströmer.

W ramach projektu Kody Miasta od 2014 r. na krakowskich Plantach pojawiają się ławki, na których umieszczone są tabliczki z nazwiskami pisarzy i poetów. Autorzy patronujący ławeczkom są reprezentantami najróżniejszych gatunków literatury. Wśród tego znakomitego grona znaleźli się m.in. Herta Müller, Juan Gelman, Neil Gaiman, Szczepan Twardoch, Bronisław Malinowski czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

Teraz dołącza do nich ławeczka Tomasa Tranströmera, który bywał w Polsce wielokrotnie, m.in. jako gość Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu, z których wyrósł Festiwal Miłosza. Po otrzymaniu Nagrody Nobla gościł w Polsce w 2012 roku z okazji wydania jego „Wierszy i prozy 1954-2004”. W 2014 otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i niezależnie Uniwersytetu Śląskiego. W Katowicach przed Biblioteką Śląską, w której występował, rośnie jego drzewo.

Wydarzenie odbywa się dzień przed zaplanowanymi na weekend (7-8 kwietnia) Dniami Tranströmerowskimi. Honorowym gościem tegorocznych Dni będzie Adam Zagajewski, laureat Nagrody Tomasa Tranströmera z 2000 r.