Aktualności
The London Book Fair, na których Polska wystąpi w roli Market Focus Country, już w marcu! Podczas targów zostaną wręczone nagrody The London Book Fair Excellence Awards. Zachęcamy do nominowania kandydatów, którzy waszym zdaniem zasługują na wyróżnienie za wybitne osiągnięcia wydawnicze w mijającym roku.
Londyńskie Targi Książki ogłaszają kolejną edycję International Excellence Awards. Te prestiżowe nagrody branży wydawniczej promują innowacyjne przedsięwzięcia i przełomowe inicjatywy wydawnicze, a także osoby o wybitnym wkładzie w międzynarodowy przemysł książki. Nagrody otrzymują inicjatywy z całego świata i wszystkich działów przemysłu wydawniczego, m. in. najlepsza księgarnia, najlepszy agent literacki czy najlepsza inicjatywa przekładowa.
Nagrody są przyznawane w kilkunastu kategoriach i zostaną wręczone w czasie przyszłorocznych londyńskich targów już po raz czwarty. Nagrody przyznawane przez LBF stanowią wyraz uznania brytyjskiego środowiska ludzi książki dla międzynarodowego przemysłu wydawniczego i obejmują wszystkie jego dziecinny.
O nagrody w dziesięciu spośród szesnastu kategorii mogą się ubiegać podmioty zagraniczne, trzy są dostępne wyłącznie dla wydawców brytyjskich, a trzy kolejne kategorie są zarezerwowane wyłącznie dla kraju Market Focus, którym w przyszłym roku jest Polska. Przypomnijmy, że tym roku nagrodę w kategorii Educational Learning Resources Award otrzymało poznańskie Supermemo, w ścisłej czołówce nominowanych do nagród znalazły się natomiast Wydawnictwo Dwie Siostry oraz Festiwal Conrada. Mamy nadzieję, że w roku Market Focus Poland nagród dla Polaków będzie więcej!
Kategorie, otwarte wyłącznie dla kandydatur z Polski to:
The Market Focus Poland Adult Trade Publisher Award
The Market Focus Poland Children’s and Young Adult Publisher Award
The Market Focus Poland Outstanding Contribution Award
Wydawcy z Polski mogą zostać zgłoszeni również w pozostałych kategoriach. Zachęcamy do nominowania kandydatów, którzy waszym zdaniem zasługują na wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w mijającym roku!
Kandydatury można zgłaszać do 15 grudnia 2016 roku przez stronę internetową LBF http://www.londonbookfair.co.uk/Whats-On/Awards1/International-Excellence-Awards/.
Pozostałe informacje o nagrodzie: www.londonbookfair.co.uk/awards
Nominacje i zgłoszenia zostaną ocenione przez zespoły brytyjskich jurorów wyspecjalizowanych w danej dziedzinie. Ceremonia przyznania nagród odbędzie się 14 marca 2017 roku, w dniu otwarcia LBF, w londyńskiej hali Olympia.
Wśród tegorocznych nagrodzonych znalazły się wydawnictwa z Sudanu, Brazylii, Polski, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych. Words Without Borders zdobyło nagrodę za najlepszą inicjatywę z dziedziny przekładu literackiego, natomiast Barbara J. Zitwer Agency uznano za najlepszą agencję literacką roku. Francuskie Actes Sud zwyciężyło w kategorii najlepszy wydawca książek dla dorosłych, a tytuł Bookstore of the Year przypadł w udziale księgarni Readings z Melbourne.
Jacks Thomas, dyrektorka Londyńskich Targów Książki powiedziała: „Od pierwszej edycji nagród w 2014 roku osobiście jest to dla mnie najważniejsze wydarzenie LBF. Bardzo się cieszę, że w tym roku wprowadzamy nagrodę dla najlepszego agenta literackiego. Oczekujemy zgłoszeń ze wszystkich zakątków świata. Każdego roku grono zwycięzców i nominowanych jest inspirujące i zróżnicowane, od australijskiej księgarni Readings po polskie wydawnictwo edukacyjne SuperMemo. Nagrody obejmują całe środowisko wydawnicze, podkreślając jego innowacyjność i rozmach”.
Stephen Lotinga, prezes UK Publishers Association, powiedział: „Sprzedaż praw autorskich jest jednym z fundamentów rozpowszechniania opublikowanych dzieł, co pozwala zwiększać dostępność zasobów edukacyjnych, prac badawczych i literatury pięknej. Handel prawami autorskimi umożliwia udostępnianie opublikowanych książek w szeregu formatów, języków i mediów. Specjaliści od praw autorskich odgrywają podstawową rolę w branży wydawniczej i bardzo się cieszę, że możemy im za to podziękować w ramach naszych nagród”.
Lucy Vanderbilt, dyrektor działu praw zbiorowych w wydawnictwie HarperCollins i jurorka nagrody dla najlepszego agenta, powiedziała: „Międzynarodowy rynek wydawniczy nie mógłby funkcjonować bez agentów literackich, którzy niestrudzenie docierają do czytelników oraz budują współpracę między wydawcami w różnych krajach. Sprzedaż praw wymaga wyśmienitych umiejętności komunikacyjnych, zmysłu dyplomatycznego, strategicznego myślenia, rzetelności i autentycznej pasji do książek. Bardzo się cieszę, że mamy możliwość wyrażenia uznania dla dokonań najlepszych agentów spoza Wielkiej Brytanii”.