Aktualności

briefing prasowy / fot. Robert Stelmach/Instytut Książki
15.07.2024

Księgarnie to dobro kultury narodowej. Relacja z briefingu programu „Certyfikat dla małych księgarni”

W piątek 12 lipca odbył się briefing prasowy, podczas którego ogłoszone zostały wyniki czwartej edycji programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”. W briefingu wzięli udział Grzegorz Jankowicz, dyrektor Instytutu Książki, a także troje beneficjentów programu: Jacek Dargiewicz z Cafe NOWA Księgrania w Krakowie Nowej Hucie, Anna Drożdż-Gój z Księgarni Śnieżka w Proszowicach i Danuta Tryba z Księgarni Współczesnej w Tarnowie.

Głównymi celami programu „Certyfikat dla małych księgarni” są: zahamowanie obserwowanego od wielu lat spadku liczby małych księgarni, zwiększenie ich roli w realizacji działań promujących czytelnictwo i wsparcie tych miejsc jako instytucji promujących kulturę wśród lokalnych społeczności.

Dyrektor IK Grzegorz Jankowicz podkreślił już na wstępie, że księgarnie nie są zwykłymi podmiotami gospodarczymi, lecz centrami kulturalnymi, w których odbywają się niezwykle intensywne działania proczytelnicze.

„W tych miejscach można spotkać się bezpośrednio z książką, można porozmawiać o literaturze z osobami kapitalnie wyposażonymi w wiedzę ekspercką, które chętnie się tą wiedzą z czytelniczkami i czytelnikami dzielą” – zaznaczył Grzegorz Jankowicz, dodając, że książka nie jest zwykłym towarem i nigdy nim nie będzie, i należy dołożyć wszelkich starań, by jej w ten sposób nie traktowano.

Dyrektor Jankowicz przybliżył także szczegóły techniczne programu oraz tegorocznego naboru. W ramach „Certyfikatu dla małych księgarni” można ubiegać się o wsparcie finansowe przeznaczone na promocję, konsulting i doradztwo, stałe utrzymania lokalu, realizację planu proczytelniczego, a także zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni.

„Liczba trudności, z jakimi księgarki i księgarze się mierzą na co dzień, jest ogromna. Dlatego oferujemy wsparcie. Jest to również okazja, by całemu społeczeństwu zwrócić uwagę na wspomniane trudności. To także część misji, którą realizujemy” – spuentował dyrektor Instytutu Książki.

Jacek Dargiewicz z Cafe NOWA Księgarnia, beneficjent programu „Certyfikat dla małych księgarni” w edycjach 2021/22 oraz 2023/24, podkreślił, że niezwykle istotna będzie regulacja rynku książki, która ukróci nielegalne, monopolistyczne praktyki dystrybutorów. Dargiewicz zauważył także wagę wsparcia społeczności lokalnej i wsparcia instytucjonalnego, mówiąc o księgarni jako o tzw. „trzecim miejscu”, czyli przestrzeni jednoczącej społeczność lokalną poprzez działania kulturalne, wspierającej aktywne czytelnictwo i uczestnictwo w kulturze.

Anna Drożdż-Gój, właścicielka rodzinnej Księgarni Śnieżka w Proszowicach, która uzyskała wsparcie programu „Certyfikat dla małych księgarni” w edycjach 2022/23 i 2024/25, prowadzi swoją księgarnię od ćwierćwiecza.

„Rynek jest trudny, ale cieszymy się, że jest w końcu jakaś pomoc ze strony instytucji, że chcecie państwo, żeby na rynku zostały nie tylko duże sieci, lecz także te małe, które są zainteresowane klientem i chcą go traktować jak kogoś ważnego, z kim nawiązuje się relacje na wiele lat” – powiedziała Anna Dróżdź-Gój.

Danuta Tryba z Księgarni Współczesnej w Tarnowie, beneficjentka programu w edycjach 2021/22 i 2023/24, podkreśliła, że księgarnia to dobro kultury narodowej, a nie zwykły sklep, najważniejsza zaś jest praca u podstaw z dziećmi od najmłodszych lat.

Na koniec Grzegorz Jankowicz dodał, że rola księgarni jest nie do przecenienia także dla życia literackiego, księgarnie bowiem nierzadko stają się prawdziwymi centrami kultury i wokół nich konstytuują się grupy pisarskie. Dyrektor IK zapewnił, że wsparcie dla księgarń będzie rozwijane.

W tegorocznej edycji dofinansowanie na łączną kwotę wsparcia finansowego 3 400 000,00 zł otrzymało 85 wniosków. Odwołania wraz z uzasadnieniem można składać do 19 lipca br.

Program „Certyfikat dla małych księgarni” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego