Aktualności

27.10.2020

„Księgarnie Nowego Jorku” jutro w TVP Kultura

W środę na antenie TVP Kultura o godz. 21.45 emitowany będzie film dokumentalny „Księgarnie Nowego Jorku” w reżyserii D. W. Younga.

„Księgarnie Nowego Jorku” to „filmowa uczta dla miłośników książek i Nowego Jorku. Odwiedzamy legendarne księgarnie, antykwariaty, targi rzadkich książek i najbardziej zapalonych kolekcjonerów. Każdy z  adeptów słowa pisanego opowiada o swojej pasji inaczej, ale wszyscy dostrzegają zmianę rynku – stopniowy zanik czytelnictwa, nośniki cyfrowe oraz globalne odejście od kultury druku. Energia i charyzma bohaterów, żywcem wyjętych z filmów Noah Baumbacha i Woody’ego Allena jest tak zaraźliwa i ujmująca, że chłoniemy ich historie z wypiekami na twarzy”.

W filmie występują między innymi siostry Adina Cohen, Judith Lowry i Naomi Hample, dziedziczki Argosy Book Store – najstarszej niezależnej nowojorskiej księgarni, która w 1925 roku założył ich ojciec Louis Cohen. Rozmawia z nimi Parker Pose, aktorka i producentka wykonawcza tego filmu. Film powstał w 2019 roku, a światową premierę miał 5 września tego roku.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]