Aktualności

06.07.2022

Książnica Podlaska zaprezentowała zakupione pierwsze wydanie „Pana Tadeusza”

Pierwsze wydanie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza z 1834 roku zakupiła do swoich zbiorów Książnica Podlaska w Białymstoku. To jedyny taki egzemplarz, który znajduje się w bibliotekach w regionie. Zainteresowani będą mogli obejrzeć książkę we wrześniu.

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku to największa biblioteka w północno-wschodniej Polsce; oprócz głównej siedziby, działa 16 oddziałów. W tym roku w związku z ustanowieniem przez Sejm roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego instytucja przygotowała szereg wydarzeń.

We wtorek po raz pierwszy zaprezentowała zakupione na aukcji antykwarycznej pierwsze wydanie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza z 1834 roku (wydane w Paryżu). Jak mówiła Irena Radwańska ze zbiorów specjalnych Książnicy Podlaskiej, nakład pierwszego wydania wynosił 3 tys. egzemplarzy, zachowało się ok. tysiąca, a w Polsce jest ich ok. 200.

– Jedyny egzemplarz pierwszego wydania „Pana Tadeusza” w bibliotekach w regionie posiada Książnica Podlaska – powiedziała dyrektorka biblioteki Beata Zadykowicz.

Podkreśliła, że to ważny nabytek, bo Książnica jest biblioteką i instytucją kultury leżącą na wschodzie kraju. „Interesuje nas to wszystko, co tyczy się Kresów, Wschodu, Wilna, a to przecież wielkie nasze dziedzictwo, dlatego też bardzo nam zależało” – mówiła dyrektorka odpowiadając na pytanie o zakup „Pana Tadeusza”. Dodała, że na aukcjach rzadko pojawiają się pierwsze wydania dzieł Mickiewicza, drugie i trzecie częściej, ale akurat „trafiła się okazja”. „Kiedy pojawiało się to na aukcji antykwarycznej, to pomyśleliśmy, że może uda nam się kupić i udało się” – dodała i poinformowała, że udało się ją kupić za 24 tys. zł.

Egzemplarz zakupiony przez Książnicę jest po konserwacji. Radwańska mówiła, pierwsze wydanie poematu charakteryzuje ozdobny druk, ale też brak ilustracji, a jedynymi ozdobnikami są winietki drzeworytowe na kończenie poszczególnych ksiąg. Jedyną ilustracją jest portret Napoleona Bonapartego.

Książka na co dzień jest przechowywana w skarbcu Książnicy, gdzie panują odpowiednie warunki. Po wcześniejszym umówieniu będzie można ją oglądać w czytelni zbiorów specjalnych Książnicy. Szerszemu odbiorcy zostanie zaprezentowana we wrześniu.

Jak mówiła dyrektorka Książnicy, we wrześniu planowana jest wystawa jednej książki, którą będzie właśnie pierwsze wydanie „Pana Tadeusza”. „Dedykujemy tę wystawę wszystkim, ale szczególnie uczniom szkół średnich, bo chcemy nie tylko cieszyć się sami tym, że posiadamy tak cenne zbiory, ale też pokazać je tym, którym – miejmy nadzieję – zapadnie im to w pamięć – dodała.

W ramach obchodów roku Romantyzmu Polskiego Książnica przygotowuje też m.in. Narodowe Czytanie, podczas którego w tym roku będą czytane „Ballady i Romanse" Mickiewicza.

Jesienią też swoją premierę będzie miał projekt „Mickiewicz-Fusion”. Jak podaje Książnica, to projekt, w którym dorobek Mickiewicza zostanie skonfrontowany z nowoczesną sztuką wizualną i muzyką. Zaplanowano widowisko muzyczne w Operze i Filharmonii Podlaskiej, ale też kameralne koncerty, które będą odbywać się w terenie.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna