Aktualności

Iwona Chmielewska w swojej pracowni, fot. Krzysztof Dubiel dla Instytutu Książki
09.05.2016

Książki dobrze zaprojektowane

9 maja w Katowicach rusza 5. edycja wydarzenia „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci″. Mali i duzi miłośnicy pięknie i mądrze zilustrowanych oraz dobrze zaprojektowanych książek mile widziani. 

„Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci″ jest projektem kulturalnym łączącym w sobie kilka wydarzeń: konkurs na projekt książki dla najmłodszych odbiorców, konferencję poświęconą zagadnieniu projektowania książek dla dzieci oraz wystawę Mistrza Polskiej Ilustracji – w tym roku jest to Mistrzyni, wielokrotnie nagradzana za swoje mądre książki autorskie Iwona Chmielewska.

21 kwietnia 2016 roku Jury konkursu w składzie: Krystyna Lipka-Sztarbałło (przewodnicząca), Izabella Kaluta (Instytut Książki), Magda Kłos-Podsiadło (Wydawnictwo Wytwórnia), Dorota Hartwich (Wydawnictwo Format), Aneta Satława (Biblioteka Śląska), Ewa Kokot (InSea Poland), po obejrzeniu 167 prac, 123 autorów zakwalifikowało na wystawę pokonkursową: 61 prac, 51 autorów oraz zdecydowało o podziale nagród.

Laureatów nagrodzonych prac poznamy podczas uroczystego wernisażu 9 maja, o godzinie 16:30 w Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki, poziom 1+.

Tego samego dnia, o godz. 17:00, w Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki (poziom O), odbędzie się wernisaż wystawy Iwony Chmielewskiej. Na wystawie zaprezentowane zostanie kilkadziesiąt oryginalnych dzieł wykonanych w charakterystycznych dla artystki szlachetnych technikach plastycznych łączących m.in. rysunek, grafikę, tkaninę oraz collage z wykorzystaniem gazet, starych papierów, papierów fakturowych, fotografii, drobnych przedmioty codziennego użytku. W swojej twórczości Chmielewska porusza tematy dotykające fundamentalnych pojęć, odnoszących się do istoty i celu ludzkiego życia oraz międzyludzkich relacji. Artystka demaskuje schematyczność naszej refleksji o sztuce i świecie zamkniętej w ramach stereotypowych klisz obrazowania, sztywnych gatunkowych podziałów, chwilowych mód czy powielanych wzorców myślenia i opisywania świata. Jej prace pobudzają do wnikliwego patrzenia, obserwacji otaczającego nas świata, wyostrzenia percepcji, poszerzania perspektywy umożliwiającej odnajdywanie nowych, często zaskakujących powiązań, ale i wielowymiarowych znaczeń. Oddziałują nie poprzez dostarczanie informacji, ale przez kształtowanie, przekształcanie lub odkształcanie naszego widzenia, nakłaniając do przetwarzania doświadczeń, światów, nas samych. Kurator wystawy, aranżacja, tekst: Wojciech Luchowsk.

Szczegółowy program wydarzeń, konferencji i wernisażu, znajduje się tutaj. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie wymaga rejestracji.


Kurator projektu: Anna Machwic
Sekretarz projektu: Karolina Kornek 
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Wydarzenie pod patronatem Instytutu Książki