Aktualności

07.01.2020

Książka o rotmistrzu Pileckim z Costa Book Award dla najlepszej biografii

Wczoraj wieczorem biografia rotmistrza Witolda Pileckiego pt. „Ochotnik” autorstwa brytyjskiego pisarza Jacka Fairweathera została wyróżniona Costa Book Award za rok 2019 w kategorii biografia.

Opublikowana w czerwcu książka „The Volunteer: The True Story of the Resistance Hero who Infiltrated Auschwitz” opowiada o losach rtm. Pileckiego i jego pobycie w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz.

„Natknąłem się na tę historyczną postać i chciałem wiedzieć więcej. Kiedy przybył do obozu w 1940 r., było to brutalne miejsce dla więźniów politycznych, a on był świadkiem kroków podejmowanych przez nazistów zmierzających do ostatecznego rozwiązania. Przemycał wiadomości do Londynu, a w tej książce jest mowa o tym, dlaczego nic nie zrobiliśmy” – powiedział o swojej książce Fairweather.

Pochodzący z Walii 40-letni Fairweather jest pisarzem i dziennikarzem; był m.in. szefem biura brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph” w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego „Washington Post” w Afganistanie. Napisał również dwie inne książki, „The Good War” i „The War of Choice”, o wojnach w Afganistanie i w Iraku. Jest laureatem prestiżowych nagród dziennikarskich.

Od 1971 r. nagrodami Costa Book Awards wyróżniane są książki napisane w języku angielskim przez pisarzy mieszkających w Wielkiej Brytanii bądź Irlandii. Obecnie są one przyznawane w pięciu kategoriach – powieść, debiutancka powieść, biografia, poezja i książka dla dzieci, po czym spośród zwycięzców tych kategorii wybierana jest książka roku.

W pozostałych kategoriach tegorocznej edycji zwyciężyli: Jonathana Coe, autor książki „Middle England” (powieść), Sara Collins, autorka książki „The Confessions of Frannie Langton” (debiutancka powieść), Mary Jean Chan, autorka zbioru „Fleche” (poezja), i Jasbinder Bilan, autorka książki „Asha and the Spirit Bird” (książka dla dzieci).

Dzięki triumfowi w swojej kategorii „Ochotnik” ma szansę również na zdobycie głównej nagrody – tytułu Costa Book of the Year, czyli wygrania jednego z najbardziej prestiżowych konkursów literackich w Wielkiej Brytanii. Tytuł Costa Book of the Year za rok 2019 – wraz z nagrodą w wysokości 30 tys. funtów – przyznany zostanie 28 stycznia.