Aktualności

17.11.2022

Krzysztof Pomian laureatem prestiżowej francuskiej nagrody Prix Femina

Wybitny polski filozof, historyk idei i eseista Krzysztof Pomian został nagrodzony prestiżową francuską nagrodą Prix Femina za całokształt twórczości literackiej.

Prix Femina to przyznawana od 1904 roku francuska nagroda literacka przyznawana przez jury składające się wyłącznie z kobiet. Wyróżnienie jest każdego roku wręczane w czterech kategoriach: dla powieści, powieści zagranicznej, eseju oraz za całokształt twórczości.

Krzysztof Pomian od 1973 roku mieszka i pracuje we Francji. Jury doceniło w szczególności jego monumentalne, trzytomowe dzieło pt. „Le Musée – une histoire mondiale” (pol. Muzeum – historia światowa), które zostało opublikowane przez prestiżowe wydawnictwo Gallimard. Napisany po francusku i wydany w 2020 roku pierwszy tom trylogii zostanie przybliżony polskim czytelnikom dopiero w przyszłym roku za sprawą wydawnictwa słowo/obraz terytoria.

Pomian jest profesorem Centre national de la recherche scientifique – jednej z najważniejszych francuskich jednostek naukowych, a także niekwestionowanym autorytetem w swojej dziedzinie. W przeszłości był m.in. uczniem i przyjacielem Leszka Kołakowskiego, a także współpracownikiem paryskiej „Kultury”. Jest autorem przeszło tysiąca publikacji – napisanych głównie w językach polskim i francuskim.