Aktualności

fot. Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / KPCK
10.06.2022

Krzysztof Lisowski zwycięzcą Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana

4 czerwca w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy odbyła się gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOSa. Laureatem został Krzysztof Lisowski.

Jury w składzie: Iwona Smolka (przewodnicząca), Anna Janko, Wojciech Banach, Grzegorz Kalinowski i Robert Mielhorski uznało, że najlepszym tomem poetyckim wydanym w 2021 roku jest książka „Wieści dobre i złe” Krzysztofa Lisowskiego (Universitas).

Autor otrzymał statuetkę KOSa oraz nagrodę finansową wysokości 15 tys. zł., ufundowaną przez Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uroczystą galę poprowadził Dariusz Jakubowski, a wieczór uświetnił występ zespołu Ciepłe Popołudnie.

Krzysztof Lisowski to pisarz i redaktor, współpracownik pism literackich oraz autor licznych książek. Do najważniejszych z nich zaliczają się: „Greckie lutro” (2011), „Czarne notesy” (2012), „Poematy i wiersze do czytania na głos” (2013), „Zaginiona we śnie” (2019), „Domy dni. Antologia osobista” (2020). Debiutował jako poeta w 1972 roku na łamach „Życia literackiego” w Krakowie. Stale współpracuje z „Kwartalnikiem Literackim Wyspa”.

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Hoffmana odbył się po raz trzeci. Konkurs adresowany jest do autorów, którzy w roku poprzedzającym wydali tom poetycki. Ma na celu promocję wyróżniających się poetów i ich twórczości. W tym roku na konkurs nadesłano ponad 220 książek, spośród których jury do nagrody nominowało 5 autorów, są to: Maria Bigoszewska za „Złodziejską kieszeń”, Krzysztofa Lisowski za „Wieści dobre i złe”, Bartłomiej Siwiec za „Domysły na temat Ruxa”, Leszek Szaruga za „Łowcę” oraz Piotr Szewc za tom „Po nitce”.