Aktualności
Poetka, dramaturżka, autorka sztuk teatralnych Krystyna Miłobędzka została laureatką Nagrody im. Adama Mickiewicza, wchodzącej w skład Poznańskiej Nagrody Literackiej. Nazwisko wyróżnionej ogłoszono w piątek w Poznaniu, nagroda zostanie wręczona 20 listopada.
Nazwisko laureatki nagrody przyznawanej za zasługi dla polskiej literatury i kultury ogłosiła w piątek w Poznaniu rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Bogumiła Kaniewska.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podał nazwiska nominowanych do Stypendium im. Stanisława Barańczaka. W tym roku nominowani zostali: Monika Glosowitz za książkę „Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet”, Joanna Żabnicka za książkę „Koniec lata” oraz Agnieszka Pajączkowska za książkę „Wędrowny Zakład Fotograficzny”.
Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska powiedziała, że Krystyna Miłobędzka to „artystka słowa; poetka, która potrafi bawić się słowem, potrafi wydobywać ze słowa niezwykłe sensy i znaczenia”.
„Pokazuje migotliwość słów, ale pokazuje też ich wagę. To poetka, która nie zapomina w swojej twórczości także o tym, że można pisać dla dzieci, można tworzyć poezję bawiącą się słowem, bawiące się słowem dramaty dla najmłodszych czytelników. Jest to też artystka związana z naszym miastem” - powiedziała.
„To chyba znak czasu, że w momencie, kiedy jest trudno, a bez wątpienia czasy mamy trudne ze względów oczywistych, szukamy nadziei w poezji, w literaturze, w sztuce słowa” - dodała prof. Kaniewska.
Przewodniczący kapituły konkursowej prof. Piotr Śliwiński podkreślił w piątek, że Krystyna Miłobędzka jest „poetką wybitną, może najwybitniejszą spośród żyjących”.
„Jedna z jurorek, prof. Inga Iwasiów powiedziała, że Krystyna Miłobędzka to królowa poezji polskiej od lat przynajmniej dwudziestu. Z całą odpowiedzialnością da się o niej rzec, że od lat trzydziestu bez mała nie ma w Polsce poetki, nie ma też poety, który bardziej by oddziaływał na poezję, która idzie za nią, która idzie po niej, niż właśnie Krystyna Miłobędzka” - powiedział.
Laureatka urodziła się 8 czerwca 1932 roku w Margoninie (Wielkopolskie). W 1950 roku rozpoczęła studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Poznańskiego, od 1953 roku kontynuowała je na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie uzyskała magisterium. Jest poetką, autorką sztuk teatralnych dla dzieci, dramaturżką. Debiutowała w 1960 roku prozą poetycką „Anaglify”, jej pierwszy tom poetycki „Pokrewne” ukazał się w 1970 roku.
Poetka jest laureatką m.in. nagrody Ministra Kultury (2001), Nagrody Literackiej Czterech Kolumn za całokształt twórczości (2004), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2009, Nagrody Artystycznej Miasta Poznania (2009), licznych nagród za całokształt twórczości.
Uroczyste wręczenie Nagrody i Stypendium nastąpi 20 listopada w Centrum Kultury Zamek.
Poznańska Nagroda Literacka została powołana na początku 2015 r. Organizatorami i fundatorami są Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł przyznawana jest za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł otrzymuje młody twórca za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej.
W ubiegłych latach laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza zostali: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek, Anna Bikont i Wiesław Myśliwski. Laureatami nagrody im. Barańczaka - Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda, Szczepan Kopyt i Tomasz Bąk.
źródło: PAP, Rafał Pogrzebny