Aktualności

28.04.2021

Krystyna Janda przeczyta dziś wiersze Guillaume’a Apollinaire’a

W cyklu „Poezja” Krystyna Janda będzie w środę online czytać wiersze Guillaume'a Apollinaire'a w przekładzie Ryszarda Mierzejewskiego – poinformowano wczoraj na fanpage’u Galerii Sztuki PURE EGOISM.

Będzie to trzecia transmisja online w ramach projektu „Poezja” w PURE EGOISM.

Przypomniano, że „urodzony w 1880 r. we Włoszech Guillaume Apollinaire był francuskim poetą awangardowym, autorem prozy i esejów”. „Przyjaźnił się z Picassem, pisał dla niego wiersze, uważając kubistyczne obrazy malarza za idealne dopełnienie własnych idei. Twórczość Apollinaire'a sytuuje się na granicy słowa i obrazu, formy jego wierszy mają kształt, który, obok treści, również jest nośnikiem znaczenia. Ta wyjątkowa forma działa na wyobraźnię, ma charakter figuratywny” – czytamy w zapowiedzi.

Podkreślono, że do przeczytania wybranych wierszy Apollinaire'a „zaproszono Krystynę Jandę, która, podobnie jak poeta, łączy obrazowość z przekazem słów”. „Jej interpretacje ról filmowych noszą znamiona poetyckich odczytań. Jako wszechstronna artystka – aktorka, reżyserka i pisarka, wcieli się w rolę podmiotu lirycznego wierszy mistrza awangardy” – napisano.

Spotkanie i rozmowę z Krystyną Jandą poprowadzi właściciel Galerii PURE EGOISM Krzysztof Maruszewski.

Bezpłatna transmisja online – w środę od godz. 17 na fanpage’u Galerii Sztuki PURE EGOISM.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski