Aktualności

17.12.2020

Krakowianie wybrali swoje ulubione księgarnie

Księgarnia Karakter, Szafa Pełna Książek, Spółdzielnia Ogniwo i Cafe Nowa Księgarnia, decyzją czytelników i czytelniczek, zdobyły Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO w plebiscycie „Wybieramy Księgarnie Roku 2020” - podał Urząd Miasta.

Głosowanie odbyło się w sieci - uczestnicy plebiscytu wybierali spośród 33 działających pod Wawelem niezależnych księgarni i antykwariatów. Placówki konkurowały w czterech kategoriach - oferta najlepszych książek, najbardziej kompetentna obsługa, „najbliższy sercu klimat” i najciekawsze wydarzenia kulturalne. Oddano ponad 3 tysiące głosów.

Księgarnia Karakter przy ulicy Tarłowskiej 12 tryumfowała w kategorii „najlepsze książki”, rodzinny antykwariat przy ul. Krakusa 7 w Podgórzu zdobył tytuł „najlepszych księgarzy”, księgarnia Spółdzielni Ogniwo podbiła serca krakowian i krakowianek swym „klimatem”, a księgarniokawiarnia działająca od dwóch lat na osiedlu Zgody 7 została doceniona za organizowane wydarzenia kulturalne.

Uroczyste wręczenie dyplomów z udziałem wiceprezydenta Andrzeja Kuliga odbędzie się w zwycięskich księgarniach w czwartek.

Zorganizowany po raz czwarty plebiscyt „Wybieramy księgarnie roku” jest działaniem na rzecz wspierania lokalnego rynku książki. Jego organizatorem jest miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe - operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Partnerami są: Azymut, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Znak i Wydawnictwo Karakter.

W tym roku, kiedy z powodu pandemii koronawirusa stacjonarne księgarnie mocno odczuwają spadek obrotów, organizatorzy plebiscytu zachęcali głosujących do robienia przedświątecznych zakupów w nominowanych księgarniach.

Pierwszy plebiscyt, w którym wybrano najlepszą Księgarnię Roku, odbył się w Krakowie w 2017 roku. Inspiracją dla tej akcji były francuski Znak Jakości LIR (Librairie independante de reference) i Niemiecka Nagroda Księgarska (Deutscher Buchhandlungpreis).

źródło: PAP, Małgorzata Wosion-Czoba

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna