Aktualności

23.06.2023

Koreańska premiera „Naszej klasy” Tadeusza Słobodzianka z nagrodami na festiwalu w Seulu

Od 2 do 10 czerwca na Korean Theatre Festival w Seulu odbyły się premierowe pokazy pierwszej południowokoreańskiej inscenizacji „Naszej klasy” Tadeusza Słobodzianka – poinformowała w piątek Polską Agencję Prasową Elżbieta Manthey z Agencji Dramatu i Teatru ADiT.

„Przedstawienie w reżyserii Chun Yong Hwan zyskało uznanie nie tylko publiczności, ale też jury, które przyznało spektaklowi aż cztery nagrody: za najlepszy spektakl, dla najlepszej aktorki (Moo Young Park za rolę Zochy), dla najlepszego debiutu aktorskiego (Se Young Kim za rolę Dory) oraz dla Tea Hoon Kim za najlepszą scenografię” – czytamy w informacji.

„Twórcy przedstawienia szukali związków między historią Polski i Korei Południowej. Zastanawiając się nad źródłami przemocy i mechanizmami jej eskalacji, postawili pytanie o to, jak zatrzymać błędne koło, które ofiary zmienia w katów” – napisano. „Tekst polskiego autora śledzący losy podzielonej i naznaczonej przemocą klasy, pozwolił koreańskim twórcom zanalizować to zjawisko z wielu perspektyw jednocześnie, nawet tych mniej oczywistych. Jak czytamy w recenzjach »jeszcze gorszym od odkrycia, że twój sąsiad jest potworem, jest odkrycie potwora w sobie«” – podkreślono w informacji Arko Theater z Seulu przekazanej przez ADiT.

Jak wyjaśniono, „po sukcesie w Seulu Chun Yong Hwan z zespołem marzą o pokazaniu koreańskiej interpretacji tekstu Tadeusza Słobodzianka w Polsce”. „Rząd południowokoreański jest gotowy sfinansować podróż i transport zespołu” – zaznaczono.

źródło: Grzegorz Janikowski, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna