Aktualności
Konkursy w czasopismach patronackich. Wybrano redaktorkę naczelną miesięcznika „Nowe Książki” i redaktorów naczelnych miesięczników „Dialog”, „Twórczość” oraz „Teatr”
Komisje konkursowe powołane przez Instytut Książki do oceny koncepcji konkursowych czasopism patronackich, obradujące w dniach 25-26 listopada 2024 roku w Warszawie, wybrały:
– kandydaturę pani Joanny Stryjczyk na stanowisko redaktorki naczelnej miesięcznika „Nowe Książki”,
– kandydaturę pana Piotra Olkusza na stanowiska redaktora naczelnego miesięcznika „Dialog”,
– kandydaturę pana Darka Foksa na stanowisko redaktora naczelnego miesięcznika „Twórczość”,
– kandydaturę pana Tomasza Platy na stanowisko redaktora naczelnego miesięcznika „Teatr”.
Joanna Stryjczyk – literaturoznawczyni (dr nauk humanistycznych UW w Instytucie Kultury Polskiej 2003), psycholożka, uzyskała także tytuł magistra ekonomii na SGH. Wykładała teorie estetyczne XX i XXI w. w American Study Center na UW. Uczestniczyła w projektach badawczych (m.n. Historia polskiej psychoanalizy - IFIS PAN). Pracowała jako redaktorka w kilku wydawnictwach (PWN, HarperCollins Polska, Wydawnictwo Otwarte, WAB, Wolters Kluwer). Przełożyła kilka książek filozoficzno-historycznych z języka francuskiego (m. in. takich autorów jak T. Piketty, R. Chartier, P. Bourdieu i J. Le Goff). W latach 2017-2019 była redaktorką sekcji polskiej i redaktorką naczelną Culture.pl.
Piotr Olkusz (ur. 1978) jest romanistą i teatrologiem, doktorem nauk humanistycznych, od 2009 roku prowadzi w miesięczniku „Dialog” dział zagraniczny. Jest historykiem teatru, krytykiem teatralnym, tłumaczem z języka francuskiego i hiszpańskiego (teksty dramatyczne, literackie, teoretyczne). Był stypendystą Rządu Francuskiego oraz Narodowego Centrum Nauki, jurorem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, konkursów The Best OFF, Klasyka Żywa, Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Wykłada w Katedrze Badań Kulturowych Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzi także zajęcia na warszawskiej Akademii Teatralnej. Jest stałym współpracownikiem portalu teatralny.pl.
Tomasz Plata – dr hab., profesor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Kurator i redaktor. Autor książek, m.in. „Pośmiertnego życia romantyzmu” (2017), „Czułość nas rozszarpie” (2024). Stale współpracuje z zespołem Komuny Warszawa jako kurator projektów teatralnych i performatywnych (m.in. RE//MIX, Mikroteatr). Kuratorował lub współkuratorował wystawy (m.in. Inne tańce i Późna polskość w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Let’s Dance w Art Stations Foundation w Poznaniu). Jako redaktor pracował m.in. w „Newsweeku”, „Dzienniku”, „Machinie”, „City Magazine”, „Art & Business”.
Darek Foks (ur. 1966) – poeta, prozaik, redaktor i filmowiec. Studiował m.in. w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, gdzie obecnie kończy pracę na doktoratem i prowadzi zajęcia. Pracował m.in. w redakcji „Literatury na Świecie” (1996–1998) i redakcji „Twórczości”, gdzie w latach 2004–2017 był redaktorem działu prozy. Wielokrotnie nominowany do najważniejszych polskich nagród literackich: Nagroda Literacka Gdynia, Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, Paszport Polityki, Nagroda Literacka Nike, Nagroda Literacka m.st. Warszawy. W 2014 roku wyróżniony Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za całokształt twórczości, a rok później Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Autor blisko trzydziestu książek poetyckich i prozatorskich.
Informujemy jednocześnie, że 2 grudnia odbędzie się posiedzenie komisji oceniającej aplikacje do dwumiesięcznika „Literatura na Świecie” (wpłynęły trzy aplikacje), a 4 grudnia posiedzenie komisji oceniającej aplikacje do dwumiesięcznika „Topos” (wpłynęły trzy aplikacje). Po zakończeniu prac wszystkich komisji konkursowych Instytut Książki udostępni do wglądu protokoły z posiedzeń każdej z komisji oraz koncepcje rozwoju czasopisma, które zostały wybrane do realizacji.