Aktualności

07.09.2018

Konkurs literacki Wrocławskiego Domu Literatury i Wydawnictwa Warstwy

Z dniem 3 września 2018 r. wystartował ogólnopolski konkurs na powieść bądź zbiór opowiadań. Organizatorami konkursu są Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Warstwy. Główną nagrodą w konkursie jest publikacja książki w serii Proza nieobca Wydawnictwa Warstwy.

Konkurs skierowany jest do wszystkich autorek i autorów prozy, zarówno tych debiutujących, jak i pisarek bądź pisarzy, którzy mają już w swoim dorobku publikacje książkowe. Organizatorzy nie narzucają tematyki ani nie stawiają ograniczeń gatunkowych. Przygotowano za to kilka wytycznych:

  • tekst konkursowy powinien być powieścią bądź zbiorem opowiadań
  • nadsyłane teksty powinny być utworami premierowymi (dopuszczalna jest wcześniejsza publikacja fragmentów)
  • organizatorów interesuje literatura współczesna
  • akcja powieści bądź opowiadań musi być powiązana z Wrocławiem

Powieści i zbiory opowiadań można przesyłać do 31 stycznia 2019 roku na adres mailowy: konkurs@wydawnictwowarstwy.pl.

Laureatka bądź laureat wskazani przez Jury zostaną ogłoszeni do końca maja 2019 roku

W skład Jury konkursowego wchodzą:

  • Urszula Glensk – krytyczka literacka i historyczka literatury, prof. w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Publicystka m.in. „Nowych Książek”.
  • Irek Grin – menadżer kultury, organizator i pomysłodawca festiwali literackich, kurator programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz koordynator Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.
  • Paweł Mackiewicz – krytyk literacki i historyk literatury, dr hab. w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Publicysta m.in. „Odry”.   
  • Justyna Sobolewska – dziennikarka, krytyczka literacka, jurorka wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Pracowała w działach kulturalnych „Przekroju” i „Dziennika”. Obecne jest dziennikarką „Polityki”. Stale współpracuje z TVP Kultura.
  • Agnieszka Wolny-Hamkało – poetka i prozaiczka, krytyczka literacka oraz kuratorka programu literackiego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Felietonistka „Gazety Wyborczej” i „Przeglądu”.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie Wydawnictwa Warstwy (www.wydawnictwowarstwy.pl) i Wrocławskiego Domu Literatury (www.domliteratury.wroc.pl).

Aktualności dotyczące konkursu publikowane będą na stronach organizatorów oraz na konkursowym wydarzeniu na Facebooku:  https://www.facebook.com/events/1924195741005278/

Konkurs patronatem medialnym objęły „Pismo. Magazyn opinii” oraz „Książki. Magazyn do czytania”.

O serii Proza nieobca:

Proza nieobca to nowa seria prozatorska wydawnictwa Warstwy, którą otwiera powieść Tak blisko Wiesława Waszkiewicza (wrzesień 2018). W skład serii będą wchodzić książki polskie oraz zagraniczne (w październiku 2018 premiera Sagi lwowskiej ukraińskiego pisarza Petro Jacenki), zarówno debiuty, jak i dzieła autorstwa uznanych pisarek i pisarzy. Stawiamy na literaturę nieszablonową, dynamiczną i nowoczesną. Chcemy, by wydawane w serii pozycje dotykały spraw istotnych i aktualnych, mówiły o współczesnej Polsce, Europie i świecie. By były czytelnikom nieobce.

Kontakt:
Waldemar Mazur
e-mail: w.mazur@domliteratury.wroc.pl
tel: 501 822 362