Aktualności

03.08.2020

Konkurs literacki „1920” do końca sierpnia

Do końca sierpnia można przesyłać prace na konkurs literacki „1920”, upamiętniający stulecie Bitwy Warszawskiej. Celem konkursu jest stworzenie literackiej panoramy tamtych niezwykłych czasów - poinformował w piątek PAP organizator konkursu Biuro Programu „Niepodległa”.

W jury zasiadają m.in. dziennikarz, publicysta i autor powieści kryminalnych  Krzysztof Bochus i pisarz, autor komedii kryminalnych Jacek Galiński. Najlepsze prace ukażą się w pokonkursowej antologii wydanej nakładem Skarpy Warszawskiej, a zysk ze sprzedaży publikacji zostanie przekazany na cele charytatywne.

„Otrzymaliśmy już kilkadziesiąt tekstów, ale dostajemy też wiele pytań o możliwość przedłużenia terminu zgłaszania opowiadań konkursowych. Dlatego podjęliśmy decyzję o przedłużeniu konkursu do końca sierpnia 2020 r.” - powiedział cytowany w komunikacie Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

„Ustaliliśmy, że nasza antologia pojawi się na półkach księgarń w stulecie podpisania traktatu ryskiego, który zakończył wojnę polsko-bolszewicką” - wyjaśnił Rafał Bielski, redaktor naczelny wydawnictwa Skarpa Warszawska. W zbiorze poza pracami konkursowymi znajdą się dodatkowo opowiadania jurorów konkursu oraz rozpoznawalnych autorów związanych z powieścią historyczną lub retro.

Zyski ze sprzedaży książki trafią do Fundacji „Nasze Dzieci”, działającej przy Klinice Onkologii w Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka. Fundacja obejmuje opieką dzieci walczące z chorobą nowotworową, nie tylko podczas leczenia szpitalnego, ale podczas całej choroby.

Do udziału w konkursie można nadsyłać teksty kryminalne, szpiegowskie, obyczajowe, romanse. „Akceptowane będą zarówno klasyczne opowiadania, jak i prace stylizowane na reportaże czy listy. Teksty mogą być wytworem wyobraźni autorów, mogą opierać się na prawdziwych wydarzeniach i postaciach, mogą być także zapisem rodzinnych historii. Może być dramatycznie, romantycznie, z dreszczykiem bądź na wesoło. Ważne, by tekst pokazywał, jak według współczesnych autorów mógł wyglądać rok 1920. Ze względu na przypadające w tym roku stulecie Bitwy Warszawskiej, w pracach powinny pojawić się motywy walki o wolność, wojny polsko-bolszewickiej bądź związane z Bitwą Warszawską” - podano.

Jury konkursu wyłoni 10 najlepszych tekstów, które zostaną opublikowane w antologii, a ich autorzy otrzymają nagrody finansowe. Zgłaszana praca nie może przekraczać objętości 30 000 znaków ze spacjami. Konkurs jest przeznaczony dla osób, które mają ukończony 16. rok życia. Teksty należy przesyłać do 31 sierpnia 2020 roku na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl. Jedna osoba może zgłosić jeden tekst. Szczegóły na stronie https://niepodlegla.gov.pl

źródło: PAP, Olga Łozińska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna