Aktualności

16.06.2021

Koniec remontu MBP w Ostrowi Mazowieckiej

Prace remontowe w zabytkowym budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej zostały zakończone. Teraz biblioteka zostanie wyposażona w nowy sprzęt i meble. Zabytkowy budynek przy ul. 11 Listopada przeszedł gruntowny remont. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane na 2 000 000 zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”. Operatorem priorytetu jest Instytut Książki. 

Ostatni kompleksowy remont biblioteki odbył się w 1984 roku. Nowa biblioteka będzie nowoczesna, funkcjonalna, a oferta jeszcze bogatsza. Budynek jest zabytkowy i wszelkie działania muszą zostać zaakceptowane przez konserwatora zabytków.

Zadanie miało być wykonane do końca 2020 roku, ale ze względu na COVID-19, terminy zakończenia prac się przesunęły. Po zakończeniu prac konieczne jest zaaranżowanie wnętrz biblioteki i powrotna przeprowadzka do zabytkowego budynku. Przeprowadzka może potrwać kilka tygodni, ponieważ księgozbiór biblioteki to 100 000 woluminów.

Na czas remontu biblioteka przeniosła się do budynku starej elektrowni, po drugiej stronie ulicy.

W zabytkowym budynku biblioteki będzie wypożyczalnia i czytelnia dla dorosłych oraz stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. Nowością będą stanowiska do odsłuchu e-booków. Duże zmiany przejdzie też strona internetowa. W planach jest udostępnienie czytelnikom katalogu w wersji elektronicznej, z którego mogliby korzystać wchodząc do budynku biblioteki, ale również katalogu online dostępnego przez internet. W przyszłości będzie także możliwość rezerwacji książek. Ponadto, od otwarcia biblioteki dla czytelników będzie dostępna wrzutnia książek usytuowana przed wejściem do budynku. Dzięki niej książki będzie można oddać o dowolnej porze, nawet gdy biblioteka będzie zamknięta.

Otwarcie wyremontowanej biblioteki odbędzie się najprawdopodobniej jesienią.