Aktualności

22.08.2022

Kongres Futurologiczny 2022 w Krakowie

W dniach 10-11 września na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się  druga edycja ogólnopolskiej konferencji kulturalno-naukowej pod nazwą „Kongres Futurologiczny 2022”.

Impreza mająca na celu zbliżenie do siebie światów współczesnej kultury i nauki jest organizowana przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z Wydawnictwem IX oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Konferencja jest kontynuacją wydarzenia zainaugurowanego w ubiegłym roku jako część obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema. Wpisując się zakres promowania twórczości oraz myśli humanistycznej pisarza, podobnie jak było w roku ubiegłym, przyjmie formułę interdyscyplinarnego, eksperckiego forum wymiany inspiracji i poglądów pomiędzy twórcami kultury popularnej, reprezentacją środowisk naukowych oraz przedstawicielami branży technologicznej.

Podczas festiwalu będzie można zetknąć się z twórczością współczesnych polskich pisarzy science fiction, ale także z dziedzictwem literackim samego Stanisława Lema. Organizatorzy stawiają przed sobą także zadanie przybliżenia polskich osiągnięć naukowo-technicznych. Chcą też podjąć dyskusję nad kierunkami rozwoju naszej cywilizacji w kontekście studiów nad przyszłością i analiz futurologicznych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się pisarze, kulturoznawcy, przedsiębiorcy technologiczni, dziennikarze naukowi oraz specjaliści z Polskiej Agencji Kosmiczne i Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Konferencja, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się w zabytkowych wnętrzach Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie. Wstęp na konferencję jest wolny dla każdego, a spotkania dodatkowo będą także dostępne online.

źródło: Krakowskie Biuro Festiwalowe