Aktualności

plakat promujący wydarzenie
23.10.2017

Konferencja "Leśmian w Europie i na świecie" na UW

"Leśmian w Europie i na świecie" to tytuł konferencji naukowej zorganizowanej z okazji przypadających w tym roku 140 rocznicy urodzin i 80 rocznicy śmierci poety, która dziś rozpoczyna się w Warszawie.

W konferencji weźmie udział ponad 20 badaczy z całej Europy. Podczas obrad omawiane będą m.in. źródła inspiracji Leśmiana, który na początku swojej drogi poetyckiej zaczynał jako poeta rosyjskojęzyczny.  

Dr Michala Benesova z praskiego Uniwersytetu Karola w wykładzie pt. "I czy jest On w niebiosach, czy też nie ma Go wcale?" przedstawi Leśmiana na tle duchowego dziedzictwa kultury żydowskiej, a dr Żaneta Nalewajk-Turecka z Uniwerstetu Warszawskiego (UW) mówić będzie o leśmianowskich dziwożonach i słowiańskich kontekstach wierszy. O poezji japońskiej, którą tłumaczył Leśmian opowie natomiast dr Beata Śniecikowska z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Poezja Leśmiana uznawana jest za jedną z najtrudniejszych do przekładu. Podczas konferencji przedstawione zostaną problemy tłumaczenia wierszy Leśmiana na angielski, włoski, niemiecki, ale też czeski, słowacki, litewski, serbski, bułgarski, hebrajski oraz na języki indyjskie (mówić o tym będzie Mandar Shrikrishna Purandare z Katedry Orientalistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Pierwszy dzień konferencji zakończy impreza w warszawskim Domu Kultury Śródmieście pt. "Przystanek poezja, czyli Leśmian po indyjsku", podczas której odbędzie się koncert muzyki indyjskiej do przełożonych na języki indyjskie wierszy Leśmiana.

"Będzie to spotkanie poety Bolesława Leśmiana z poetami indyjskimi - Manikiem Godghate (Grace), Borkarem oraz Aartim Prabhu. To odkrywanie wątków hinduskich w poezji Leśmiana. To plątanie języka polskiego i języka Leśmianowskiego z językami marathi i hindi. To szukanie dźwięku i nastroju poetyckiego w połączeniu dwóch, jakże różnych, krajobrazów - słonecznego krajobrazu Indii i mglistego krajobrazu Polski. To Leśmianowskie przedświty, świty, południa, popołudnia i głębokie noce zaślubione z hinduskimi ragami, z których każda jest przyporządkowana konkretnej porze dnia i nocy" - zapowiadają organizatorzy.

Międzynarodowa konferencja naukowa "Leśmian w Europie i na świecie" organizowana jest w dniach 23-24 października 2017 r. przez Zakład Komparatystyki w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Warszawski. (PAP)