Aktualności

grafika informacyjna
10.11.2023

Konferencja ekspercka „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” już w poniedziałek

Już w najbliższy poniedziałek i wtorek, czyli 13-14 listopada 2023 roku w Gdyni odbędzie się konferencja ekspercka „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?”. W wydarzeniu organizowanym przez Instytut Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 weźmie udział ponad setka bibliotekarek i bibliotekarzy z całej Polski.

Tytuł wydarzenia nie jest przypadkowy. Jesteśmy przekonani, że inwestycja w infrastrukturę biblioteczną to dopiero początek drogi ku lepszemu, pozyskania dofinansowania nie można bowiem traktować jako celu samego w sobie, a jedynie środek do osiągnięcia celu. Dlatego chcemy inspirować, podpowiadać, dawać wskazówki: zachęcać do otwarcia się na zmianę, weryfikację pomysłów, na nowe potrzeby i oczekiwania odbiorców.

Wydarzenie kierujemy przede wszystkim do przedstawicieli bibliotek publicznych: zwłaszcza do wnioskodawców „Infrastruktury bibliotek”, ale także do beneficjentów realizujących swoje zadania oraz bibliotekarek i bibliotekarzy zainteresowanych programem, którzy planują inwestycje w bibliotekach w przyszłości. Do udziały w wydarzeniu zaprosiliśmy również przedstawicieli bibliotek pełniących rolę bibliotek powiatowych i wojewódzkich oraz organizatorów bibliotek publicznych – realizacja zadania inwestycyjnego wymaga Państwa wsparcia. Jednym z ważnych tematów wydarzenia jest współpraca pomiędzy biblioteką-beneficjentem a innymi instytucjami, szczególnie ważne jest wsparcie, którego udzielić może gmina, ale także inne biblioteki z regionu czy przedstawiciele lokalnej społeczności. 

Tematyka konferencji będzie dotyczyła zagadnień powiązanych z zasadami ubiegania się o dofinansowanie w konkursie i zasadami realizacji zadań. W trakcie wydarzenia uczestnicy będą mieli szansę wysłuchać prezentacji, dyskusji i wystąpień stanowiących zbiór porad, dobrych praktyk i inspiracji od specjalistów, samorządowców, przedstawicieli beneficjentów i bibliotekarzy, którzy mają za sobą doświadczenia związane z inwestycjami w infrastrukturę nie tylko w ramach NPRCz 2.0.

Drugiego dnia uczestnicy – podzieleni na grupy – odwiedzą inspirujące biblioteki w regionie. Część będzie miała okazję poznać bliżej nowoczesne, znakomicie zaprojektowane gdyńskie filie, a część pozna inwestycje realizowane w ramach poszczególnych edycji „Infrastruktury bibliotek”, odwiedzając Redę, Rumię i Bolszewo w gminie Wejherowo.

Konferencja jest częścią strategii informacyjnej i upowszechniającej inicjatywy związanej z realizacją „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, jednego z działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Miejsce: 13 listopada – Konsulat Kultury Gdynia, 14 listopada – biblioteki regionu oraz Konsulat Kultury

Szczegółowy program konferencji można zobaczyć na www.infrastrukturabibliotek.com.pl

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.