Aktualności

19.10.2018

Konferencja „Biblioteka XXI wieku – nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje”

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich we współpracy z Biblioteką Główną Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego organizuje w dniach 25-26 października 2018 r. konferencję poświęconą wykorzystaniu przestrzeni  bibliotecznej. Będzie to IV edycja konferencji Biblioteka XXI wieku – nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje.

W 2008 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach zainicjowano cykl konferencji SBP poświęconych nowo powstającym gmachom bibliotek publicznych, akademickich, pedagogicznych i innych. Chciano wtedy przedstawić i poddać analizie najnowsze rozwiązania w zakresie architektury, wyposażenia wnętrz, designu, zastosowane w różnych typach bibliotek, ale też odpowiedzieć na pytanie, które z nich spełniają oczekiwania czytelników i bibliotekarzy.

W 2011 roku w nowym gmachu Biblioteki Politechniki Poznańskiej po raz drugi odbył się przegląd najnowszych realizacji, rozmawiano również o tym, jak sprawnie przeprowadzić bibliotekę  przez okres „trudnej zmiany”, jakim zawsze jest tworzenie i organizowanie nowej przestrzeni bibliotecznej, jak szacować koszty i jak dobrze uruchomić bibliotekę, technicznie i funkcjonalnie, w nowym miejscu.

W 2014 roku w  nowym gmachu Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu zastanowiono się, jak długo jeszcze będziemy budować nowe biblioteki,  oglądaliśmy zarówno biblioteki zmodernizowane w ramach programu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek” jak i światowy „TOP”  10 najpiękniejszych bibliotek zrealizowanych w 2013 roku.

W tym roku mija 25 lat  od konkursu na nowy gmach BUW, 20 lat od otwarcia nowego gmachu Biblioteki Śląskiej, 17 lat od zakończenia rozbudowy Biblioteki Jagiellońskiej, 5 lat od otwarcia nowego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego  - czy to już koniec epoki wielkich i monumentalnych gmachów bibliotecznych?  Czy nasi czytelnicy z ośrodków  naukowych i akademickich potrzebują już wyłącznie przestrzeni wirtualnej? A co z przestrzenią małych bibliotek publicznych i szkolnych – jak je wspomóc, aby nadal mogły być lokalnymi centrami edukacji i kultury?

Na te i inne pytania organizatorzy i prelegenci będą próbowali znaleźć odpowiedzi podczas spotkania w Warszawie w dniach 25-26 października, w nowej siedzibie Biblioteki Głównej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Oprócz pogłębienia wiedzy na temat najnowszych realizacji budownictwa bibliotecznego, w tym dotyczącego bibliotek medycznych, które wcześniej nie były prezentowane, konferencja służyć będzie inspirowaniu działań, by biblioteki stawały się coraz bardziej otwarte, atrakcyjne, wielofunkcyjne, o wyższym standardzie obsługi czytelniczej.

Organizatorzy zapraszają dyrektorów i menadżerów bibliotek  zainteresowanych problematyką projektowania nowych i modernizacji starych budynków bibliotecznych, architektów, którzy mają w swoim dorobku  takie projekty oraz realizacje i chcieliby przedstawić  je na forum, a także bibliotekarzy i specjalistów IT, którzy na co dzień pracują z problemem połączenia przestrzeni realnej i wirtualnej i zorganizowania – w obu tych światach – ciekawej i komplementarnej   oferty dla użytkowników. 

***

Opłata konferencyjna wynosi 350 zł + VAT i obejmuje: uczestnictwo w obradach, serwisy kawowe, 2 lunche, materiały konferencyjne. Dla członków SBP przewidziane jest 10% zniżki.