Aktualności

fot. Universidad de Navarra
12.04.2024

Konferencja „Pisarze przeciwko tyranii” w Madrycie [zdjęcia]

We wtorek 9 kwietnia na Uniwersytecie Nawarry w Madrycie odbyła się konferencja pt. „Pisarze przeciwko tyranii” („Escritores contra las tiranías”) – jedno z czterech podobnych wydarzeń, które odbywają się w tym tygodniu w Hiszpanii i którym patronuje Instytut Książki.

Podczas konferencji swój wykład wygłosił Higinio J. Paterna, dziennikarz i tłumacz m.in. dzieł Jana Pawła II, Zofii Kossak i Tadeusza Dołęgi-Mostowicza na język hiszpański. Moderatorem spotkania był prof. José Luis Orella, hiszpański historyk i znawca Polski. W wydarzeniu wzięły udział m.in. Ambasador RP Anna Sroka oraz dziekan wydziału Nauk Humanistycznych Juliá Pavón.

W mijającym tygodniu w Hiszpanii odbywają się cztery odsłony konferencji „Pisarze przeciwko tyranii” – w poniedziałek 8 kwietnia miało miejsce spotkanie w Sewilli, we wtorek 9 kwietnia – w Madrycie, 11 kwietnia – Walencji, zaś w sobotę 13 kwietnia obędzie się spotkanie w Jaén. 

Każde z czterech spotkań poświęcone jest przedstawieniu losów i dzieł czworga dwudziestowiecznych literatów: Zofii Kossak, Ferdynanda Ossendowskiego, Józefa Mackiewicza i Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Pisarzy tych łączy fakt, że pomimo przeciwności losu, a czasami wręcz tragicznych okoliczności, zawsze trwali w swoich przekonaniach. Cała czwórka pomagała kształtować w polskim społeczeństwie postawy oporu wobec zbrodni i fałszu, a także solidarności z pokrzywdzonymi.

Cykl wykładów „Pisarze przeciwko tyranii” („Escritores contra las tiranías”) objęły swoim patronatem Ambasada RP w Hiszpanii, Honorowy Konsulat Generalny RP w Walencji, Instytut Polski w Madrycie oraz Instytut Książki.

RP/IK