Aktualności

materiał organizatora
24.09.2020

Koncert Leszka Długosza w Muzeum Książąt Czartoryskich

Już w najbliższą niedzielę, 27 września w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie odbędzie się koncert Leszka Długosza - legendarnego pieśniarza, poety, literata i współtwórcy sukcesu Piwnicy Pod Baranami. Wydarzenie będzie również transmitowane online. Partnerem koncertu jest Instytut Książki.

Inspiracją dla koncertu zatytułowanego Do Szkiełka z Muzeum Czartoryskich stała się inicjatywa dyrekcji Biblioteki Kraków, aby kolejnym poetą ujętym w popularnej serii Poeci Krakowa, wydawanej przez tę instytucję od lat, był właśnie Leszek Długosz.

Najnowszy tom poezji krakowskiego barda zatytułowany „Do szkiełka z Muzeum Czartoryskich”, jest kolejną ważną pozycją w twórczości tego wybitnego polskiego poety. To już 11 zbiór wierszy na liście jego poetyckich publikacji, na której znalazły się między innymi: „Lekkie popołudnie”, „Dusza na ramieniu”, „Podwawelska Kolęda” czy „Ta chwila, ten blask lata cały”. Jeden z wierszy zawarty w najnowszym tomiku poezji, który artysta zaprezentuje w niedzielę, stał się początkiem zamysłu, aby nazwać ten koncert jego tytułem i zrealizować w miejscu niecodziennym, jakim jest Muzeum. 

Dla Leszka Długosza, w całej jego bogatej twórczości literacko-muzycznej, najważniejsza jest poezja. W tej formie krakowski twórca wypowiada się najpełniej. Piękno jego zmysłowej poezji, którą można by określić „traktatem o przemijaniu”, wyznacza wewnętrzny rytm i melodię słowa zaczerpniętego ze skarbca najpiękniejszej polszczyzny. Leszek Długosz opisuje świat lirycznymi obrazami pełnymi fascynujących świadków przemijającego czasu doskonałej harmonii. Tworzywem jest wysublimowane i wyrafinowane owo „długoszowe” słowo, które wyraża zachwyt chwilą wydobywaną z codzienności i z poczucia odpowiedzialności za pamięć.

Podczas niedzielnego koncertu w Muzeum Książąt Czartoryskich usłyszymy nie tylko najnowsze wiersze recytowane w sposób mistrzowski przez samego poetę, niegdyś studenta legendarnej Danuty Michałowskiej w krakowskiej PWST, ale i jego muzyczną „klasykę” zawierającą najbardziej znane pozycje repertuarowe, funkcjonujące od jego występów w Piwnicy pod Baranami, po dziś dzień. Do współudziału w tym wydarzeniu artystycznym autor zaprosił swoich znakomitych przyjaciół, muzyków: W. Dziedzińskiego, K. Oczkowskiego, W. Murzańskiego oraz wybitnego krytyka literackiego Wacława Smaszcza, Koncert poprowadzi organizatorka, pomysłodawczyni projektu Jolanta Janus, od kilku lat współpracująca z krakowskim bardem.

Partnerem koncertu poezji i pieśni Leszka Długosza jest Instytut Książki. Wydarzenie objął patronatem prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Wydarzenie będzie również transmitowane online na kanale YouTube.