Aktualności

fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki

Wczoraj podczas Międzynarodowych Targów Książki LIBER w Madrycie miał miejsce recital muzyczno-literacki poświęcony Fryderykowi Chopinowi. Koncert był wydarzeniem towarzyszącym targom, a jednocześnie elementem promocji hiszpańskiego wydania „Życia Chopina” autorstwa Kazimierza Wierzyńskiego. Koncert został zorganizowany przez Instytut Polski w Madrycie.

Podczas wieczoru kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu młodego pianisty Wiktora Gąsiora przeplatały się z lekturą fragmentów hiszpańskiego przekładu „Życia Chopina” – znanej biografii słynnego kompozytora, której autorem jest wybitny poeta Kazimierz Wierzyński. Tłumaczenie „Życia Chopina” na język hiszpański ukazało się niedawno nakładem wydawnictwa Fórcola Ediciones.

Gości wydarzenia przywitała gospodyni wydarzenia Magdalena Majda, która pełni obowiązki Dyrektora Instytutu Polskiego w Madrycie. Następnie oddała głos Javierowi Jiménezowi – dyrektorowi wydawnictwa Fórcola Ediciones i hiszpańskiemu wydawcy „Życia Chopina”.

„Chopin był przede wszystkim artystą salonów i rozpalał społeczeństwo w samym środku transformacji społecznej i politycznej, w Europie liberalnej i rewolucyjnej, romantycznej i idealistycznej. Olśniewał swoim kunsztem na fortepianie i urzekał swoją muzyką w salonach książąt, ministrów i ambasadorów, gdzie wielkie arystokratyczne rody bratały się z kupcami, muzykami, artystami, poetami i krytykami muzycznymi. Wszystkie te postacie spotykają się w biografii Wierzyńskiego, w której opisuje on nie tylko życie i twórczość tego wyjątkowego muzyka, ale w której także portretuje i ratuje od zapomnienia Polskę i Europę zagrożoną przez dwóch potężnych wrogów: totalitaryzm i zapomnienie” – mówił Javier Jiménez.

Po zakończeniu przemówienia odbył się właściwy koncert, zaś fragmenty hiszpańskiego przekładu książki Wierzyńskiego przeczytała María del Ser – doktorka pedagogiki muzycznej na Uniwersytet Complutense w Madrycie, a także dziennikarka hiszpańskiego Radia Clásica.