Aktualności

27.09.2019

Klasyka polskiego komiksu i superbohaterowie – dziś w Łodzi rusza Festiwal Komiksu

W programie 30. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi znalazły się spotkania z twórcami komiksów z całego świata, panele, konkursy i wystawy. Jedna z nich to „Sztuka DC. Świt superbohaterów”. Festiwal potrwa od piątku do niedzieli.

Dyrektor Adam Radoń podkreślił, że Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi to jedna z najstarszych imprez dla fanów komiksu w Europie i największa w środkowej części naszego kontynentu.

Radoń poinformował, że do Łodzi przyjedzie ponad 30 zagranicznych gości i około stu z Polski. Zaznaczył również, że festiwal będzie celebrował sto lat polskiego komiksu. W 1919 roku w magazynie „Szczutek” ukazał się pierwszy polski komiks „Przygody Szalonego Grzesia”.

Na festiwalu będzie można spotkać nestorów polskiego komiksu. Wśród gości są m.in. Tadeusz Baranowski („Antresolka profesora Nerwosolka”, „Orient Man”), Bogusław Polch („Funky Koval”, „Wiedźmin”, „Kapitan Żbik”), Grzegorz Rosiński („Thorgal”, „Yans”, „Szninkiel”) i Marek Szyszko („Ostatnia przystań”, „Polscy podróżnicy”).

Z zagranicy przyjadą m.in. rysownicy i scenarzyści komiksów „Sędzia Dredd”,  „Detective Comics”, „Strażnicy” oraz portugalscy twórcy komiksów z The Lisbon Studio.Odbędą się również dyskusje, panele (m.in. poświęcony „Gwiezdnym Wojnom”), konkurs cosplay i wystawy.

Wśród ekspozycji znalazły się „100 kadrów na 100 lat komiksu polskiego” z kadrami i komentarzami z najważniejszych polskich komiksów; „Plansze Grzegorza Rosińskiego” z rysunkami mistrza polskiego komiksu do „Szninkla”, „Westernu” czy „Thorgala”; „Pozdrowienia z Lizbony. Wizyta w The Lisbon Studio kiedyś i dziś” o komiksie portugalskim; „Sztuka DC. Świt superbohaterów”. Ta ostatnia potrwa do 2 lutego 2020 r.

Znalazło się na niej 36 oryginalnych kostiumów z największych produkcji Warner Bros osadzonych w świecie DC Comics, 15 makiet rekwizytów, ok. 300 prac graficznych - plansz komiksowych i scenorysów. Towarzyszą im materiały wideo, m.in. wywiady z twórcami świata superbohaterów.

Łódź będzie czwartym - po Paryżu, Londynie i Abu Dhabi - miastem na świecie, gdzie będzie można obejrzeć m.in. pelerynę Christophera Reeve'a czy strój Lyndy Carter z serialu „Wonder Woman” z lat 70. Nie zabraknie również kostiumów i rekwizytów z produkcji Zacka Snydera, Tima Burtona, Joela Schumachera i Christophera Nolana. Prezentowane będą też oryginalne plansze z komiksów ze świata DC, stworzone przez takich artystów jak Jim Lee, Bob Kane, Neal Adams, Frank Miller, Alex Ross. Wśród nich znajdą się np. pierwsze plansze Batmana z magazynu „Detective Comics”.

[źródło: PAP, Wojciech Przylipiak]