Aktualności

23.05.2023

„Kalejdoskop Fredrowski” w Teatrze w Rzeszowie z okazji Roku Aleksandra Fredry

Premierowym przedstawieniem „Kalejdoskop Fredrowski”, na podstawie „Ślubów panieńskich” oraz „Męża i żony”, Młoda Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie będzie świętować Rok Aleksandra Fredry. Premiera spektaklu odbędzie się w środę wieczorem w Galerii Szajny.

Jak przypomniała sekretarz literacka rzeszowskiej „Siemaszki” Marta Fortowska, Młoda Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie rozpoczęła swoją działalność w 2018 roku. Tworzą ją uczniowie szkół średnich i studenci.

„Od tego czasu młodzi aktorzy, pod okiem aktorki i reżyserki Barbary Napieraj, wyprodukowali kilka doskonale przyjętych przez rzeszowskich widzów spektakli” – zauważyła Fortowska. „Ostatnim z nich był »Taka była Joanna d’Arc« na podstawie tekstu Jeana Anouilha pt. »Skowronek«” – dodała.

Tym razem młodzi artyści przygotowali, z okazji Roku Aleksandra Fredry, spektakl „Kalejdoskop Fredrowski”, na podstawie jego dwóch komedii: „Śluby panieńskie” oraz „Mąż i żona”.

Reżyserka przedstawienia Barbara Napieraj zwróciła uwagę, że ogłoszenie 2023 Rokiem Aleksandra Fredry postawiło młodych adeptów sztuki aktorskiej przed pytaniem: co twórczość tego wybitnego komediopisarza może dać dziś współczesnym czytelnikom, zwłaszcza młodzieży?

Zauważyła, że jego pisane wierszem utwory „stanowią materiał trudny, obarczony silnym rymem, a realia sztuk mogą wydawać się muzealne”. I dodała, że aby sobie z tym poradzić, do przygotowanego w ramach Młodej Sceny spektaklu została dodana szczypta współczesności.

„Czy zaowocuje to wspólną pointą? Czy Aniela i Klara to przyszłe Elwiry? Czy Gucio i Albin będą musieli przebaczyć swoim żonom, a żony – mężom?” – zastanawia się reżyserka zapraszając do obejrzenia widowiska i znalezienia odpowiedzi na te pytania.

Premiera „Kalejdoskopu Fredrowskiego” odbędzie się w środę o godz. 19:00 w Galerii Szajny w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

źródło: Agnieszka Pipała, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna