Aktualności
6 – 15 października 2006
Lublin - Katowice - Kraków - Warszawa - Wrocław
Pora Prozy to jedna z czterech odsłon całorocznego festiwalu 4 Pory Książki, składającego się z: Pory Poezji (luty), Festiwalu Literatury Popularnej POPLIT (kwiecień), Pory Prozy (październik) oraz Festiwalu Kryminału (listopad).
Tegoroczna Pora Prozy 2 odbywa się pod hasłem „Kraje dalekie”, a gośćmi specjalnymi imprezy będą prozaicy z różnych stron świata: laureat literackiej Nagrody Nobla V.S. Naipaul, Paulo Lins z Brazylii, znany dzięki brawurowej i zekranizowanej z sukcesem powieści Miasto Boga (PIW), oraz Tarun Tejpal, literackie objawienie w Indiach, jego Alchemia pożądania ukaże się w Polsce niebawem (WL). Autorzy spotykać się będą z czytelnikami w pięciu festiwalowych miastach i rozmawiać o własnej twórczości a także zagadnieniach związanych z kulturową tożsamością literatury.
O swoich fascynacjach geograficznych i podróżniczych opowiadać będą także polscy pisarze. W cyklu „Miejsca magiczne” mowa będzie w Katowicach o Ameryce Łacińskiej (wśród gości Michał Witkowski, Ignacy Karpowicz i Adam Kwaśnu), we Wrocławiu o Paryżu (udział potwierdzili Marek Bieńczyk, Mikołaj Łoziński i Agnieszka Kumor), w Krakowie zaś o Nowym Jorku. Tak jak w roku ubiegłym prezentować swój dorobek będą tegoroczni debiutanci w ramach serii spotkań Prognozy Prozy – to okazja do zapoznania się z nowymi pisarzami, ale i próba prognozowania przyszłych trendów w literaturze. Znani i cenieni twórcy (m. in. Olga Tokarczuk, Jerzy Sosnowski i Paweł Huelle) będą bohaterami serii spotkań „Wokół nowości”, na których wybitni polscy krytycy (Marta Mizuro, Dariusz Nowacki, Paweł Próchniak, Marta Sawicka, Roman Kurkiewicz) zaprezentują swoje ulubione książki z tego roku. Bardzo mocny skład autorski zaprezentuje się także na cyklu spotkań „Pokaz prozy”. Stefan Chwin, Paweł Huelle, Włodzimierz Kowalewski, Antoni Libera, Bronisław Maj, Zbigniew Mentzel, Jerzy Pilch, Eustachy Rylski, Olga Tokarczuk, Janusz Weiss, Adam Zagajewski będą rozmawiać o minionych czasach, nawiązując do opowiadań zebranych w antologii Złota dwunastka (WL). Istotnym elementem tegorocznej Pory Prozy jest seria spotkań poświęconych pisarzom z Podola: Leopoldowi Buczkowskiemu, Zygmuntowi Hauptowi, Andrzejowi Kuśniewiczowi, Jerzemu Stempowskiemu i Julianowi Wołoszynowskiemu. O ich twórczości rozmawiać będą literaturoznawcy i współcześni pisarze, dla których książki podolskich autorów są ważnym punktem odniesienia, m. in.: Inga Iwasiów, Hanna Kirchner, Maciej Malicki, Marek Nowakowski, Włodzimierz Odojewski, Jerzy Pluta, Krzysztof Rutkowski, Andrzej Stasiuk, Jan Tomkowski, Adam Wiedemann. W ramach tegorocznej edycji Pory Prozy odbędzie się literacki komponent Festiwalu Kultura Polskich Czasopism 2006, pod hasłem Giedroyc – wszystko to, czego nam brakuje: niezależność, zaangażowanie, fundusze. O problemach współczesności (zaangażowanie, niezależność) oraz udziale paryskiej „Kultury” w finansowaniu drugiego obiegu wydawniczego w Polsce dyskutować będą redaktorzy i autorzy czasopism kulturalnych powstałych w latach 80. i 90.
W tym roku w ramach Pory Prozy odbędzie się także seria imprez związanych z wręczeniem Nagrody Kościelskich (6-8 października), a także festiwal literacki Minimalizm (12-15 października) organizowany przez Korporację Ha!art.
Festiwal 4 Pory Książki jest jedyną ogólnopolska imprezą literacką o charakterze międzynarodowym.
Partnerami festiwalu są: Biuro Kopernicus, British Council, Czytelnik, Fundacja Otwarty Kod Kultury, Ha!art, Instytut Goethego, Muza, Noir sur Blanc, PIW, Rebis, Sic!, Świat Książki, WAB, Wydawnictwo Literackie, Zysk i S-ka. Patronat medialny sprawują Polskie Radio, TVP Kultura, TVP3 i AMS.
Szczegółowy program wkrótce na naszej stronie.