Aktualności

16.09.2020

Jutro w Gdańsku publiczne czytanie utworów białoruskich autorów

W ramach solidarności z narodem białoruskim trójmiejscy aktorzy będą czytać w Gdańsku fragmenty utworów dwojga autorów z Białorusi - Noblistki Swiatłany Aleksijewicz oraz laureata nagrody Europejski Poeta Wolności Uładzimiera Arłou.

Publiczne czytanie odbędzie się 17 września o godz. 17:30 przed Forum Gdańsk.

„Tym literackim gestem chcemy pokazać, że nie jesteśmy obojętni wobec wydarzeń, które mają obecnie miejsce na Białorusi. Wspieramy naród białoruski w jego dążeniu do przeprowadzenia wolnych, demokratycznych wyborów i możliwości wyrażenia własnej opinii w ramach pokojowych strajków, które mają miejsce na terenie całego kraju” - poinformował Marcin Haftkowski z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Swiatłana Aleksijewicz (ur. 1948 r.) to białoruska pisarka i dziennikarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2015 r. Oprócz tego, jest też laureatką wielu międzynarodowych nagród, w tym amerykańskiej Nagrody Stowarzyszenia Krytyków Literackich, Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque'a, Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu, Lipskiej Nagrody Książkowej na rzecz Porozumienia Europejskiego oraz Nagrody Fundacji im. Friedricha Eberta. Pisze o pomijanej i wypieranej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, udziale kobiet w II wojnie światowej, wojennych losach dzieci, codziennym życiu po upadku komunizmu.

Uładzimier Arłou (ur. 1953 r.) jest jednym z najpoczytniejszych białoruskich poetów, prozaików i eseistów. Opublikował ponad 20 tomów prozy i kilka zbiorów poezji. Od 1989 r. należy do zarządu białoruskiego Pen Clubu; jest także członkiem zarządu niezależnego Związku Pisarzy Białoruskich. W 1996 r. został zwolniony z pracy przez władze łukaszenkowskie za „wydawanie wątpliwej jakości literatury historycznej i innej”. W roku 2007 jego utwory zostały usunięte z programu szkolnego. Arłou jest laureatem pierwszej edycji Nagrody Europejski Poeta Wolności (2010), ustanowionej przez władze Gdańska.

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów, które według oficjalnych wyników wygrał Alaksandr Łukaszenka z wynikiem 80,1 proc. Swiatłana Cichanouska miała, według Centralnej Komisji Wyborczej, zdobyć zaledwie 10,1 proc. głosów. Obywatele sprzeciwiający się reżimowi Łukaszenki spotykają się z represjami.

źródło: PAP, Robert Pietrzak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna