Aktualności

13.10.2023

Jutro rozpoczyna się Festiwal Przestrzeń Słowa w Sosnowcu

Trzecia edycja Festiwalu Przestrzeń Słowa odbędzie się w dniach 14-29 października pod hasłem „Przebudzenie”, wokół którego zbudowany został program.

„Znany dotąd świat, zbudowany na trwałych fundamentach, na zawsze odchodzi, kruszy się i rozpada. Wypatrujemy przebudzenia, które da nam narzędzia, dzięki którym podołamy wyzwaniom pierwszej połowy XXI wieku (kryzys klimatyczny, migracyjny, wojna w Ukrainie, zderzenie cywilizacji, postpandemiczna rzeczywistość, AI). Poszukujemy nowych wizji, idei, diagnoz, adekwatnego języka opisu rzeczywistości, którą za moment kreować zacznie nam sztuczna inteligencja i wirtualne algorytmy” – wyjaśniają dobór hasła przewodniego organizatorzy.

Zasadą, którą kierują się organizatorzy Festiwalu Przestrzeń Słowa jest nowatorskie podejście do tradycyjnych literackich spotkań, które zgodnie z zamierzeniem organizatorów powinny przebiegać w sposób odpowiadający wyzwaniom XXI wieku, charakteryzując się dynamiką, intrygującą tematyką debat i literackich prezentacji, które zostają skonfrontowane z interdyscyplinarnością właściwą dla kultury współczesnej, w której literatura coraz częściej wchodzi w interakcje z muzyką, sztukami wizualnymi, filmem oraz happeningiem.

Wśród gości festiwalu znaleźli się m.in. Agata Bielik-Robson, Jurij Andruchowycz, Barbara Klicka, Jerzy Jarniewicz czy Julia Fiedorczuk. W ramach festiwalu będzie można także posłuchać koncertów zespołu Trupa Trupa czy brytyjskiego muzyka Matta Elliotta.