Aktualności

29.06.2023

Jutro rozpoczyna się Festiwal Kresy i Bezkresy w Tykocinie

Festiwal Kresy i Bezkresy w Tykocinie, który potrwa od 30 czerwca do 9 lipca, będą przepełniały interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne skoncentrowane na przypominaniu dziedzictwa polskich Kresów – także tego przekazywanego za pomocą literatury.

Tegoroczna edycja festiwalu Kresy i Bezkresy w szczególny sposób poświęcona jest Wileńszczyźnie. Program z jednej strony ma być spotkaniem z dziedzictwem polskiej kultury na Wileńszczyźnie. Podczas różnorodnych wydarzeń w oczywisty sposób będą się zatem pojawiały takie nazwiska, jak Adam Mickiewicz, Józef Mackiewicz, Czesław Miłosz czy Tadeusz Konwicki. 

Zamiarem organizatorów jest jednak nie tylko upamiętnienie historii, ale także zaproszenie artystów żyjących, nawiązujących w swoich pracach do historycznej tożsamości regionu. W ten sposób – zdaniem organizatorów – dziedzictwo Kresów ma szansę na wyjście z muzealnych sal ku Bezkresom, czyli nieskrępowanemu polu ekspresji artystycznej i nakierowanie na uaktualnienie tradycji w teraźniejszości i przyszłości. 

Ze świata literatury w festiwalowych wydarzeniach wezmą udział m.in. Tomas Venclova, Eustachy Rylski, Justyna Bargielska, Krzysztof Czyżewski, Tadeusz Dąbrowski, Adrian Sinkowski, Katarzyna Wójcik, Anna Smółka, Ireneusz Staroń, Paulina Subocz-Białek, Jakub Pszoniak. Ze świata filmu, m.in. Janusz Majewski, Jerzy Hoffman i Jerzy Wójcik.

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny TUTAJ.