Aktualności
Instytut Książki, klub "Goście Gazety" oraz Nowaja Polsza zapraszają na uroczysty jubilesz 90-lecia profesora Jerzego Pomianowskiego. Debatę "Inteligent wtrąca się w sprawy publiczne" z udziałem samego Jubilata, Aleksandra Kwaśniewskiego, Adama Szostkiewicza i Stefana Bratkowskiego poprowadzi Adam Michnik.
środa, 9 lutego, godzina 19.00
redakcja "Gazety Wyborczej", ul. Czerska 8/10
Jerzy Pomianowski urodził się w 1921 roku. Pochodzi z Łodzi; obecnie mieszka w Krakowie i Warszawie. Jest rusycystą i znawcą historii Europy Wschodniej, ale także scenarzystą filmowym i krytykiem teatralnym, tłumaczem literatury pięknej z języka rosyjskiego.
W 1938 r. rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Wojnę przeżył na terenie ZSRR, gdzie rozpoczął studia medyczne i zdobył dyplom lekarza. Medycynę porzucił jednak dla literatury. Publikował w "Nowej Kulturze" i "Świecie", wykładał w Studium Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego.
W latach 50. napisał powieść "Koniec i początek" sfilmowaną przez Jana Rybkowskiego jako "Godziny nadziei". Był kierownikiem literackim Teatru Narodowego w latach 1958-1961, a następnie - do 1968 r. - kierownikiem literackim Zespołu Filmowego "Syrena". Napisał też kilka sztuk teatralnych, wśród nich "Sodomę i Odessę". Od 1956 r. był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Filmowej z siedzibą w Paryżu. Po wydarzeniach marca 1968, pozbawiony możliwości pracy, wyjechał do Włoch, gdzie był wykładowcą na uniwersytetach w Bari i Pizie. Tłumaczył też na język włoski utwory Aleksandra Fredry i Karola Wojtyły.
Zanim jednak stanął do pierwszego konkursu na stanowisko uniwersyteckiego docenta, przyjął - za pośrednictwem mieszkającego w Neapolu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - propozycję od Jerzego Giedroycia przetłumaczenia "Kręgu pierwszego", a następnie "Archipelagu Gułag" Aleksandra Sołżenicyna. Swoje przekłady podpisywał pseudonimem Michał Kaniowski.
Na początku lat 90. Jerzy Pomianowski wrócił do Polski. W 1995 r. opublikował wybór szkiców "Biegun magnetyczny", dwa lata później "Ruski miesiąc z hakiem". Od 1999 roku jest redaktorem naczelnym miesięcznika "Nowaja Polsza", pisma patronackiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, docierającego do tysięcy bibliotek w całej Rosji.