Aktualności

05.07.2022

Jubileusz 75-lecia paryskiej „Kultury” na znaczku Poczty Polskiej

Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy upamiętniający 75.rocznicę wydania miesięcznika emigracyjnego „Kultura” – „najważniejszego głosu polskiej emigracji”.

„»Kultura« była polskim miesięcznikiem emigracyjnym, wydawanym w latach 1947–2000 przez Instytut Literacki, początkowo w Rzymie a od 1948 r. w Paryżu. Był to najważniejszy głos polskiej emigracji oraz stanowił przestrzeń wymiany myśli i poglądów, ścierania się idei i koncepcji. W sporach i dyskusjach toczących się na łamach 637 numerów, wyłaniał się obraz przyszłej Polski. Tu także po raz pierwszy ukazywały się dzieła tworzące teraz kanon polskiej literatury. Redaktorem naczelnym »Kultury« oraz założycielem i kierownikiem Instytutu Literackiego był Jerzy Władysław Giedroyc" – możemy przeczytać w komunikacie Poczty Polskiej S.A.

Z okazji przypadającej w tym roku 75.rocznicy powstania emigracyjnego miesięcznika „Kultura” Poczta Polska wyemitowała jubileuszowy znaczek pocztowy. Autorem projektu graficznego jest Bożydar Grozdew. Projekty znaczka, koperty FDC (pierwszego dnia obiegu) i datownika powstały we współpracy Poczty Polskiej z Instytutem Literackim w Paryżu.

Wartość jubileuszowego znaczka wynosi 3,60 zł. Wydano go w nakładzie 100 tys. egzemplarzy. Znaczek jest drukowany w technologii rotograwiury na papierze fluorescencyjnym. 

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna