Aktualności

18.06.2021

Józef Hen laureatem Nagrody „Dzieło Życia”

Statuetkę nagrody „Dzieło Życia”, przyznawanej za całokształt twórczości, odbierze w tym roku pisarz, reportażysta, scenarzysta, reżyser, dramaturg i publicysta – Józef Hen – poinformowała PAP Justyna Michniewicz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Przypomniała, że Hen „jest autorem ponad 30 książek, 32 scenariuszy filmowych i teatralnych oraz czterech seriali telewizyjnych”.

„W tym roku zbiegły się dwa ważne jubileusze - 200. rocznica urodzin Cypriana Norwida i 20-lecie Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Przyznanie tegorocznych Statuetek Norwidowskich będzie w związku z tym szczególnym wydarzeniem” - czytamy w przesłanej PAP informacji.

„Wybitny pisarz, nestor polskiego pisarstwa, obecny w naszej kulturze literackiej od roku 1947. To są potężne czasy, potężny okres życia i wiele pokoleń towarzyszyło jego pisarstwu, a on tym pokoleniom. Do dzisiaj bardzo aktywny jako pisarz, we wszystkich dziedzinach właściwie, od noweli przez powieści, utwory biograficzne, m.in. o Tadeuszu Boyu, Stanisławie Auguście” – powiedział o laureacie Nagrody „Dzieło Życia” członek Kapituły tej nagrody Tomasz Miłkowski, cytowany w komunikacie.

„Mnóstwo tego napisał, nie mówiąc już o dramatach, scenariuszach filmowych, a nawet felietonach. Jest to pisarz wszechstronny, niesłychanie wrażliwy i ciągle, jak powiedział członek Kapituły Marek Wawrzkiewicz, coraz lepiej pisze” – podkreślił.

Przyznano także nominacje do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w poszczególnych kategoriach artystycznych.

„W kategorii Literatura nominacje do nagrody otrzymali autorzy wydanej w zeszłym roku prozy: Joanna Bator za książkę »Gorzko, gorzko«, Piotr Bratkowski za powieść »Mieszkam w domu, w którym wszyscy umarli« i Maria Karpińska za zbiór opowiadań »Żywopłoty«” – napisano w informacji.

Kapituła Muzyczna zdecydowała o wyróżnieniu w tym roku akordeonisty Klaudiusza Barana za płytę „Ignacy Zalewski Accordion Works”, wiolonczelisty Andrzeja Bauera za interpretację Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego (wydane na płycie „Cello concertos/ Schumann, Czajkowski, Lutosławski”) oraz animatorki życia muzycznego Maliny Sarnowskiej, autorki miniserialu „Bazylek w Sinfonii Varsovii”.

„Sztuki plastyczne w tegorocznej edycji nagrody reprezentowane będą przez fotografika Janusza Foglera wyróżnionego za wystawę »Powrót do ogrodu« w Ney Gallery & Prints w Warszawie, grafika Piotra Welka, autora prac prezentowanych na wystawie »Autoportret« w Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie oraz rzeźbiarza Xawerego Wolskiego za rewitalizację dworu w Dańkowie i stworzenie na jego terenie galerii sztuki współczesnej” – czytamy w informacji.

Nominacje teatralne 20. edycji Nagrody im. C. K. Norwida otrzymali Wojciech Faruga za reżyserię spektaklu „Matka Joanna od Aniołów” w Teatrze Narodowym w Warszawie, Modest Ruciński za rolę Cervantesa / Alonsa Kichana / Don Kichota w spektaklu „Człowiek z La Manchy” wystawionym w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy oraz Danuta Stenka za rolę Charlotty w spektaklu „Sonata jesienna” Teatru Narodowego w Warszawie.

„Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wręczone zostaną w rocznicę urodzin patrona – 24 września” – przypomniano.

Laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 25 tys. zł, a w przypadku laureata Nagrody „Dzieło Życia” – 30 tys. zł. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostaną imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tys. zł.

Od 2002 r. Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało przeszło 90 artystów. Byli to, m.in.: ludzie teatru - Gustaw Holoubek, Jan Englert, Krystyna Janda, dyrygenci - Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy - Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński, Stanisław Wieczorek oraz literaci - Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodę „Dzieło życia” otrzymali, m.in.:: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk i Piotr Paleczny.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna