Aktualności

13.09.2021

Jessica Bruder laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Jessica Bruder, autorka książki „Nomadland. W drodze za pracą” została laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za 2020 r. Tłumaczka książki Martyna Tomczak otrzymała nagrodę za przekład.

Wśród finalistek znalazły się także Matilda Voss Gustavsson za książkę „Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim”, Karolina Sulej za książkę „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”, a także Jelena Kostiuczenko za książkę „Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji” oraz Eliane Brum za książkę „Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii”.

Podczas gali wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Stołecznego Warszawa Agnieszka Wyrwał podkreśliła, że „ta nagroda jest zawsze wyjątkowym wydarzeniem”. Wskazała, że tegoroczną edycję wyróżnia m.in. to, że w finale znalazły się same kobiety. „Chciałabym tylko przypomnieć, że dwanaście lat temu w finale byli sami mężczyźni” – wyjaśniła. Wskazała także, „że w tym roku do nagrody zgłosiła się rekordowa liczba wydawnictw – aż 41 wydawnictw zgłosiło do nagrody swoje książki. Jury wybrało z tego grona pięć wspaniałych reportaży”.

Obecny w czasie gali redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik ocenił, że „Kapuściński z reportażu uczynił literaturę piękną najwyższej miary”. „Kapuściński był perłą polskiej literatury” – dodał. „My, Polacy, książki Kapuścińskiego odczytujemy tak jak powieści Josepha Conrada. Dla zachodniego czytelnika to jest wspaniała opowieść o egzotycznych, nieznanych krajach Trzeciego Świata. My mamy tę wartość dodaną, że w tej obserwacji czujemy zapach polskich papierosów, smak polskiej wódki i perspektywę polskich okularów” – mówił Michnik. „Pisarstwo Kapuścińskiego było najwyższej miary. Wytworzył styl pisania, który ma wielu naśladowców w polskiej szkole reportażu” – wskazał.

Laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „Nomadland. W drodze za pracą” (wyd. Czarne) została Jessica Bruder. „Historia, którą opowiadam, nie jest historią typową. Nieczęsto się ją słyszy lub ogląda – jest to bowiem historia o starszych ludziach, Amerykanach” – mówiła laureatka. „Jest to historia, którą poznawałam siedząc razem z tymi ludźmi przy papierosie, kawie czy przy stygnącym posiłku, mając nadzieję, że nie będą się chcieli mnie szybko pozbyć i że mi ją opowiedzą” - wyjaśniła. Jak również podkreśliła, „takie dziennikarstwo, gdzie zanurzam się w tych historiach i z tymi ludźmi żyję, jest dla mnie bardzo ważnym doświadczeniem”. Z kolei nagrodę za przekład otrzymała tłumaczka książki „Nomadland. W drodze za pracą” Martyna Tomczak.

Jessica Bruder jest amerykańską dziennikarką, absolwentką Uniwersytetu Columbia. Przez ponad dziesięć lat współpracowała z „New York Timesem”. Pisała również m.in. dla „Washington Post”, „New York Magazine”, „Guardiana”, „Harper’s Magazine”, „Wired” i Associated Press. Za książkę „Nomadland” otrzymała nagrodę sieci księgarń Barnes & Noble (w kategorii „Odkrycie”). Była również nominowana do Nagrody im. J. Anthony’ego Lukasa i Nagrody im. Helen Bernstein. Wykłada na wydziale dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia.

Autorka najlepszego reportażu otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. złotych, natomiast pozostałe nominowane autorki po 5 tysięcy złotych.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki została ustanowiona i jest fundowana przez Miasto Stołeczne Warszawę. Współorganizatorem jest „Gazeta Wyborcza”. Nagroda ma charakter międzynarodowy i jest przyznawana co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku.

źródło: PAP, Anna Kruszyńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna