Aktualności

25.02.2019

Jerzy Limon z Pragnell Shakespeare Award

Podczas tegorocznych obchodów urodzin Szekspira w jego rodzinnym Stratfordzie, które odbędą się 27 kwietnia, tradycyjnie zostanie wręczona prestiżowa nagroda Pragnell Shakespeare Award. W tym roku za wkład w popularyzowanie Szekspira uhonorowano nią Jerzego Limona, profesora Uniwersytetu Gdańskiego i twórcę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Pragnell Shakespeare Award to międzynarodowy laur przyznawany od 1990 roku za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira oraz znaczący wkład w zrozumienie jego twórczości. Laureat Pragnell Shakespeare Award musi mieć na swoim koncie znaczące osiągnięcia w działalności na polu twórczości Szekspira. Jerzy Limon jest anglistą, tłumaczem literatury angielskiej, teatrologiem i dyrektorem artystycznym międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, który zainicjował, a także członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, a od 2014 roku dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Laureatką pierwszej Pragnell Shakespeare Award była brytyjska aktorka związana m.in. z Royal Shakespeare Company lady Peggy Ashcroft, a wśród nagrodzonych na przestrzeni lat są m.in. sir Ian McKellen, lady Judi Dench, sir Kenneth Branagh, profesor Stanley Wells, Harriet Walter i nagrodzona w zeszłym roku Jane Lapotaire.

Prof. Jerzy Limon jest autorem wielu prac o tematyce szekspirowskiej. W ubiegłym roku nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazał się jego Szekspir bez cenzury.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]