Aktualności

fot. Instytut Książki
16.11.2022

Jak przyciągnąć dzieci do bibliotek? Wykłady podczas jubileuszowej konferencji [relacja]

W ostatnim bloku wydarzeń podczas odbywającej się 15 i 16 listopada konferencji z okazji 5-lecia kampanii „Mała książka – wielki człowiek” skupiliśmy się na innowacyjnych rozwiązaniach, które przyciągają najmłodszych do bibliotek (a zatem także do książek!). Pomogły nam w tym osoby udowadniające swoją pracą, że to jak najbardziej możliwe.

Pierwszym wystąpieniem w ostatnim bloku był wykład Przemysława Pawlaka, dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. Ta placówka w 2020 roku uruchomiła bibliobus, czyli pojazd, będący mobilną biblioteką przeznaczoną dla dzieci z tamtejszej gminy. Był on pierwszą w Polsce nowoczesną biblioteką mobilną opartą na wzorcach niemieckich i skandynawskich, a zarazem trzecim w Polsce bibliobusem w ogóle. Pawlak, inicjator tego wydarzenia i zarazem wieloletni pasjonat bibliotek mobilnych, podzielił się ze słuchaczami swoją wiedzą i doświadczeniami.

Następnie odbyło się spotkanie z Iwoną Pietrzak-Płachtą, która niedawno została uhonorowana tytułem Nauczyciela Roku 2022. Prelegentka od 22 lat pracuje jako bibliotekarka szkolna, a w ostatnich miesiącach zdobyła rozgłos jako pomysłodawczyni zamienienia biblioteki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie w Wypożyczalnię Skrzydeł. Wygłaszając wykład pt. „Jak z biblioteki zrobić centrum wszystkiego?” opowiedziała na czym właściwie polegał jej pomysł, a także podzieliła się doświadczeniami z wprowadzania go w życie. Przekonywała także obecnych na sali bibliotekarzy, że najważniejsze jest wprowadzenie do biblioteki własnej pasji, osobowość i autorskiego pomysłu na zainteresowanie nią dzieci.

Ostatnim merytorycznym wydarzeniem podczas konferencji był wykład pt. „Wychowanie przez design, czyli projektowanie bibliotek dla najmłodszych użytkowników”. Uczestnicy konferencji mogli posłuchać o tym, w jaki sposób warto projektować przestrzenie biblioteczne przeznaczone dla najmłodszych. Opowiedziała im o tym Sabina Mazurek-Zawadzka, projektantka wnętrz, ale także graficzka, projektantka mody i trenerka, która ma na swoim koncie zaprojektowanie kilkunastu imponujących bibliotek w Polsce.