Aktualności

05.09.2018

Jagodziński z Nagrodą Václava Buriana, Mikołajewski z nominacją

Już pod koniec września poznamy laureata trzeciej edycji poetyckiej Nagrody Václava Buriana. Wśród nominowanych znalazł się polski poeta i tłumacz Jarosław Mikołajewski, a nagrodę specjalną za wkład w dziedzinie kultury w dialog środkowoeuropejski odbierze wybitny bohemista Andrzej Jagodziński

Trzecia edycja poetyckiej Nagrody Václava Buriana, którą przyznaje międzynarodowe jury (Petr Borkovec, Leszek Engelking, Sabine Eschgfäller, Mária Ferenčuhová, Tomáš Tichák) znów sprowadza do Ołomuńca wyjątkowe postaci współczesnej liryki z czterech pobliskich metropolii: warszawianina Jarosława Mikołajewskiego (ur. 1960) z wierszami o zachwycającej prostocie, jaką inni poeci „osiągają zwykle po długich latach błądzenia“, prażanina Jakuba Řeháka (ur. 1978), którego wiersze „odznaczają się porywającym monotonnym rytmem i bogatą ponuro zabarwioną obrazowością“, Michala Habaja z Bratysławy (ur. 1974), który w swoich dystopijnych wizjach jest „zarazem w całej pełni lirykiem prezentującym obrazy niepospolicie piękne“, i wreszcie wiedenki Cornelii Hülmbauer (ur. 1982), w której wersach „nie ma niczego statycznego“ i dla której, „poezjowanie pozostaje odświętnym aktem, obszarem, gdzie celebruje się słowo...“.

Nagrodę Václava Buriana za wkład w dziedzinie kultury w dialog środkowoeuropejski odbierze polski bohemista, tłumacz, niegdyś dysydent, a potem dziennikarz „Gazety Wyborczej“ Andrzej Jagodziński (ur. 1954).

Najważniejsze punkty programu Nagrody Václava Buriana – czytanie wierszy uczestników konkursu i dyskusja jurorów - odbędą się w ołomunieckim teatrze Na cucky (Dolní náměstí 42) 28 września od godziny 15.00 do 18.00. Po ogłoszeniu laureata konkursu poetyckiego oraz zdobywcy nagrody publiczności i po dyskusji Patrika Eichlera i Jana Jeništy z Andrzejem Jagodzińskim impreza przeniesie się do Hospody U Musea, czyli piwiarni Ponorka, gdzie odbędzie się koncert krakowskiego poety i wykonawcy swoich tekstów Marcina Świetlickiego i jazzowego zespołu Zgniłość.

Finał Nagrody Václava Buriana, co roku organizowany przez Komitet Nagrody Václava Buriana, nawiązuje do działalności kulturalnej ołomunieckiego dziennikarza, polonisty i poety Václava Buriana (1959-2014). Międzynarodowe jury, złożone z fachowców, nominuje czwórkę poetek i poetów z Polski, Słowacji, Czech i niemieckojęzycznych krajów europejskich. O ich poezji dyskutuje się publicznie podczas finałowej imprezy, po czym następuje tajny akt wyboru zwycięzcy. Pierwszym laureatem w kategorii Za poezję został w 2016 roku czeski poeta Milan Děžinský, a nagrodę w kategorii Za wkład w dziedzinie kultury w dialog środkowoeuropejski odebrał polski bohemista, tłumacz i publicysta Aleksander Kaczorowski. W roku 2017 nagrody otrzymali polski poeta i tłumacz Tomasz Różycki i słowacko-węgierski wydawca i publicysta László Szigeti.