Aktualności

06.07.2018

Izabela Bucka laureatką nagrody Literacki Debiut Roku

30 czerwca 2018 roku w Hotelu Mercure Gdynia odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w VII edycji konkursu Literacki Debiut Roku. Pierwsze miejsce zajęła Izabela Bucka za powieść Ale strzeż mnie od wszelkiego złego.

Laureatka otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł, dyplom, kurs wybrany z oferty kursów stacjonarnych organizowanych przez szkołę warsztatów pisarskich Maszyna do Pisania, zestaw książek, jej powieść zostanie zaś opublikowana przez wydawnictwo Novae Res.

– Izabela Bucka podjęła się przedstawienia tematu trudnego i wymagającego. Ukazała historię pacjentek szpitala psychiatrycznego objętych niemieckim programem T4. Osią zdarzeń powieści jest przejęcie kierownictwa szpitala przez niemieckich lekarzy i podział pacjentów na grupy, by uśmiercić najbardziej chorych w samochodowych komorach gazowych. Jest to powieść społecznie niezwykle istotna, swego rodzaju pomnik pamięci i przyczynek do dyskusji na temat zapomnianych ofiar II wojny światowej” – stwierdziła prof. Anna Ryłko-Kurpiewska, przewodnicząca Kapituły Konkursu.

Drugie miejsce w tegorocznym konkursie zajął Krzysztof Jarząbek za powieść Niebezpieczne związki Mariana Klepki. To publikacja aspirująca do miana książek przedstawiających Polaków obraz własny, konwencją nawiązująca do popularnych seriali, takich jak Ranczo czy Kiepscy. Trzecią nagrodzoną została Katarzyna Szelenbaum za powieść kryminalną Detektyw Bryk i malachitowy świadek.  „To inteligentna opowieść dla czytelnika ceniącego książki nieszablonowe, intryga kryminalna jest umiejętnie wykoncypowana, a finał można uznać za zaskakujący” – stwierdził Krzysztof Szymański, sekretarz Kapituły Konkursu.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: red. Marzena Bakowska, prof. Marcin Całbecki, red. nacz. Wojciech Gustowski, dr Paweł Kozielski, pisarka Agnieszka Lingas-Łoniewska, prof. Anna Ryłko-Kurpiewska oraz red. Krzysztof Szymański.

Tradycyjnie podczas gali znani aktorzy odczytują fragment nagrodzonej powieści. Tym razem fragment Ale strzeż mnie od wszelkiego złego zinterpretował Roch Siemianowski.

Novae Res to wydawnictwo, któremu od początku istnienia przyświecał cel wspierania debiutantów. Jednym z narzędzi temu służących stał się konkurs Literacki Debiut Roku, który po raz pierwszy odbył się w 2012 roku, a obecnie zakończona została jego siódma edycja.

Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warunkiem zakwalifikowania się do konkursu jest nadesłanie niepublikowanego dotąd tekstu w języku polskim.

Partnerem tej edycji konkursu jest „Magazyn Literacki Książki”

Zwycięska powieść tradycyjnie będzie miała swoją premierę na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.