Aktualności

30.10.2019

IX Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej w Kaliszu

W dniach 8-10 listopada Stowarzyszenie Promocji Sztuki „Łyżka Mleka” oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zapraszają na IX Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej.

W programie zaplanowano kilkadziesiąt godzin spotkań z literaturą, muzyką, fotografią, obrazem, teatrem, rozmowy z twórcami, koncerty, wystawy, Turniej Jednego Wiersza, rozstrzygnięcie konkurów, podsumowanie sezonu, kilka premier, kilka wspomnień.

Festiwal zainauguruje spotkanie Leszkiem Żulińskim. Rozmowę o jego najnowszej książce „Wiersze z lamusa” poprowadzi Bogdan Zdanowicz. Na festiwalowej scenie pojawi się też żołnierz i poeta, Maciej Filipek, w towarzystwie Marcina Królikowskiego.

Wiersze z ostatniej książki poetyckiej „Pogańskie morze” zaprezentuje Paweł Kozioł, poeta i krytyk literacki, związany z warszawskim Staromiejskim Domem Kultury.

Z czytelnikami spotka się również Magdalena Krytkowska, autorka “Dziennika pisanego jutro”.

W Turnieju Jednego Wiersza pula nagród wynosi 4 tys. zł, a poza nagrodą finansową można zdobyć unikatową statuetkę, co roku na nowo projektowaną i wykonywaną przez kaliskiego rzeźbiarza, Włodzimierz Ćwira.

Odbędzie się również spotkanie z Karolem Samselem – laureatem pierwszej edycji Turnieju Jednego Wiersza z 2011 roku, jurorem w kolejnej edycji, wielokrotnym gościem, ale i prowadzącym wiele festiwalowych spotkań, wykładów, paneli dyskusyjnych.

Zaplanowano również koncert duetu Kasprowicz-Marinczenko. W programie usłyszymy utwory Włodzimierza Wysockiego, Jacka Kaczmarskiego, Leonarda Cohena oraz autorskie utwory m.in. do wierszy Andrzeja Bursy i Jana Kasprowicza.

Festiwalowi towarzyszy wystawa prac uczestników warsztatów artystycznych One Day in Calisia.