Aktualności

30.11.2021

Iwasiów, Kuryluk i Sołtys nominowani do Nagrody im. Tuwima

Inga Iwasiów, Ewa Kuryluk i Paweł Sołtys zostali nominowani do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima – poinformował Dom Literatury w Łodzi. Nazwisko laureatki lub laureata zostanie ogłoszone podczas gali Festiwalu Puls Literatury zaplanowanej na 18 grudnia.

„W 2021 roku wśród nominowanych do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima, przyznawanej przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, a ufundowanej przez Urząd Miasta Łodzi znaleźli się Inga Iwasiów, Ewa Kuryluk i Paweł Sołtys. Laureata lub laureatkę poznamy 18 grudnia o godz. 18.00 w trakcie Gali Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima, która odbędzie się w Monopolis” – poinformował Dom Literatury w Łodzi.

Nominowanych wybrało jury w składzie: Barbara Piegdoń-Adamczyk (przewodnicząca), Kacper Bartczak, Anna Marchewka, Maciej Robert (sekretarz Nagrody), Maciej Świerkocki. Nagroda przyznawana jest za „twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych, która powinna otwierać nowe obszary dialogu oraz charakteryzować się ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości, wrażliwością społeczną i humanistyczną”.

Ewa Kuryluk to malarka, pisarka, historyczka sztuki, fotografka, autorka instalacji plastycznych. Ma na koncie liczne publikacje eseistyczne z dziedziny historii sztuki, jak również trzy tomy historii rodzinnych „Goldi. Apoteoza zwierzaczkowatości”, „Frascati” i „Feluni” - wszystkie nominowane były do Nagrody Literackiej Nike.

Poetka, prozaiczka i literaturoznawczyni Inga Iwasiów po raz pierwszy do Nagrody im. Tuwima nominowana była dwa lata temu. Jest autorką opowiadań, tomików poetyckich oraz rozpraw i esejów, w których zajmuje się literaturą polską XX i XXI w. Jej powieść „Bambino” znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia.

Paweł Sołtys za swój prozatorski debiut „Mikrotyki” otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego, Nagrodę Literacką Gdynia, znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz był nominowany do Paszportu „Polityki”, Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Za drugą książkę „Nieradość” otrzymał nominację do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Sołtys jest też muzykiem i autorem piosenek; jako Pablopavo wydał kilkanaście płyt.

Ufundowana przez łódzki magistrat nagroda w wysokości 50 tys. zł zostanie wręczona po raz dziewiąty. Jej laureatami są Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński, Ewa Lipska, Izabela Filipiak, Małgorzata Szejnert i Wojciech Nowicki.

Wyróżnienie nawiązuje do przedwojennej tradycji honorowania przez miasto Łódź wybitnych twórców współczesnej literatury polskiej. Jednym z laureatów ówczesnej Nagrody Literackiej Miasta Łodzi był m.in. Julian Tuwim.

Wręczenie nagrody nastąpi podczas uroczystej gali, która będzie finałowym wydarzeniem Festiwalu Puls Literatury. W programie imprezy, odbywającej się od 10 do 18 grudnia pod hasłem „Pamięci, przemów!”, znajdą się spotkania literackie, panele dyskusyjne, koncerty oraz rozstrzygnięcia kilku konkursów dla poetów i prozaików.

Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczna edycja poświęcona będzie różnorodnym formom pamięci historycznej - nieznanym narracjom kobiet, ludowej historii Polski, opowieściom o historiach regionów, które wymykają się oficjalnej, homogenicznej historii Polski, historii słowiańskich wierzeń, historiom alternatywnym i fantazmatom oraz wszystkim narracjom redefiniującym nasze podejście do przeszłości i jej interpretacji.

źródło: PAP, Agnieszka Grzelak-Michałowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna