Aktualności
Irlandzka poetka Alice Lyons pierwszą rezydentką w dawnym mieszkaniu Czesława Miłosza
Irlandzka poetka Alice Lyons zwyciężyła w pierwszym naborze na rezydencję w dawnym mieszkaniu Czesława Miłosza w Krakowie i zamieszka w nim jesienią na 4-6 tygodni – poinformowali we wtorek organizatorzy polsko-irlandzkiego projektu Heaney-Miłosz.
Alice Lyons urodziła się w USA, od 1998 roku mieszka w zachodniej Irlandii. Napisała trzy książki poetyckie. Wraz z Orlą McHardy wyreżyserowała film „The Polish Language”, nominowany w 2010 roku do nagrody Irish Film & Television Awards (IFTA). Poetka wiele razy gościła w Polsce. Jej twórczość jest tłumaczona na język polski. Lyons wykłada kreatywne pisanie i literaturę w Atlantic Technological University Sligo w Irlandii.
Lyons przyjedzie do Krakowa jesienią. Do mieszkania Czesława Miłosza wprowadzi się na 4-6 tygodni.
Program Heaney-Miłosz ma na celu wspieranie pisarzy mieszkających w Irlandii, którzy znajdują się na wczesnym etapie swojej kariery. Rezydencja ma im zapewnić przestrzeń i czas na rozwój twórczości.
Organizatorami programu są Estate of Seamus Heaney, Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF) i Ambasada Irlandii w Polsce.
„Długotrwały i głęboki związek Alice Lyons z Polską i polską kulturą miał ogromny wpływ na jej dotychczasowe działania artystyczne” – powiedział Chris Heaney z Estate of Seamus Heaney.
Z kolei ambasador Irlandii w Polsce Patrick Haughey tak skomentował wiadomość o wyborze rezydentki: „Jestem zachwycony wyborem Alice Lyons do Heaney-Miłosz Residency. Rezydencja ta jest namacalnym uczczeniem przyjaźni Czesława Miłosza i Seamusa Heaneya i przyczyni się do wzmocnienia coraz ściślejszych więzi między irlandzką i polską literaturą, poezją i kulturą”.
Miłosz mieszkał przy ulicy Bogusławskiego w Krakowie przez ostatnią dekadę życia. „Tu powstały jego nagradzane i szeroko komentowane dzieła. Mamy więc nadzieję, że możliwość pobytu w Krakowie pulsującym kreatywnością i energią twórczą stworzy doskonałe warunki pracy dla pierwszej rezydentki” – zauważyła dyrektor KBF Carolina Pietyra.
W pierwszym naborze do projektu Heaney-Miłosz wzięło udział 29 twórców.
Jak podkreśliło KBF w informacji prasowej, uhonorowany w 1980 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury Czesław Miłosz jest jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy. Określany przez irlandzkiego poetę Seamusa Heaneya, również laureata literackiego Nobla, „weteranem zamętu”, osobiście doświadczył zniszczeń wojennych i okupacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Te przeżycia, a także polsko-litewskie dziedzictwo ukształtowały jego pisarstwo.
W Krakowie Miłosz i Seamus Heaney umocnili swoją przyjaźń. Dzieła obu twórców – jak opisuje KBF – wyrastają z trudnych doświadczeń konfliktów i przeciwności, łączy je również zaangażowanie w działaniu na rzecz godności i praw człowieka.
źródło: PAP, Beata Kołodziej